Kripto Para HaberleriHaberler

Yeni BHUNT Kötü Amaçlı Yazılım Kripto Para Birimi Cüzdanlarını Hedefliyor

siber güvenlik şirketi Bitdefender, yazılım yüklemeleri aracılığıyla kripto para cüzdanlarını hedefleyen yeni bir tür kötü amaçlı yazılım olan BHUNT‘u tespit etti. Kötü amaçlı yazılım, masaüstü ortamlarına dağıtılacak sistemle birlikte paketlenmiş olarak gelen güvenli olmayan veya kırılmış yazılım yüklemelerinin üzerinde çalışıyor. Yazılım yüklendikten sonra, popüler cüzdanlardan parolaları ve tohumları ayıklıyor.

BHUNT Kötü Amaçlı Yazılım Vahşi Doğada Tespit Edildi

Önde gelen bir siber güvenlik firması olan Bitdefender, kullanıcıların bilgisayarlarındaki kripto para cüzdanlarına odaklanan yeni bir tür şifre hırsızı hakkında bir rapor yayınladı. Bu yeni kötü amaçlı yazılım olarak adlandırılan BHUNT, bilgisayarlara çoğunlukla kırılmış yazılımlardan oluşan virüslü yazılım yüklemeleri yoluyla girer. Yazılım üzerinde yayınlanan teknik belgeye göre BHUNT, Exodus, Electrum, Atomic, Jaxx, Ethereum, Bitcoin ve Litecoin cüzdanlarına saldırıyor. Yazılım yüklendikten sonra, kullanıcıların fonlarını başka bir cüzdana aktarabilir ve ayrıca virüslü bilgisayarda bulunan diğer özel verileri çalabilir.

Parola çalanlar PC sektöründe yeni değildir, çünkü bilgisayarlara bu yeteneklere sahip çeşitli virüsler zaten bulaşmış olabilir. Bu yazılımın özelliği, varlığının büyük ölçüde şifrelenmiş olması ve dijital olarak imzalanmış bir yazılım olarak paketlenmiş olmasıdır, ancak verilen sertifika programın ikili dosyasıyla eşleşmez.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: SEC, MicroStrategy’i Uyarıyor! Batacaksınız!

Enfeksiyon ve Önleme

Bitdefender, BHUNT’un yayılma şekline göre net bir hedef olmaksızın vahşi doğada serbest bırakıldığı sonucuna vardı. Yazılımın nasıl yayıldığına dair Bitdefender’ın raporunda şunlar belirtiliyor:

Tüm telemetrimiz, sistemlerinde kripto para cüzdan yazılımı yüklü olma olasılığı daha yüksek olan ev kullanıcılarından kaynaklanmaktadır. Bu hedef grubun, ana enfeksiyon kaynağı olduğundan şüphelendiğimiz işletim sistemi yazılımı için crack yükleme olasılığı daha yüksektir.

Şirket, bir haritada tespit edilen enfeksiyon düzeyini belirtti ve en fazla enfeksiyon görülen ülkeler Avustralya, Mısır, Almanya, Hindistan, Endonezya, Japonya, Malezya, Norveç, Singapur, Güney Afrika, İspanya ve ABD oldu.

Bitdefender ayrıca BHUNT veya diğer benzer parola çalan kötü amaçlı yazılımlardan etkilenmemek için öneriler yayınladı. Raporda, “Bu tehdide karşı korunmanın en etkili yolu, güvenilmeyen kaynaklardan yazılım yüklemekten kaçınmak ve güvenlik çözümlerini güncel tutmaktır.”

Son zamanlarda, yeni “Spiderman: No Way Home” filmini içeren bir torrentin de kripto para kötü amaçlı yazılım içerdiği bildirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu