HaberlerBitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Valkyrie’nin Bitcoin Vadeli İşlemleri ETF’si Artık Nasdaq’ta Yayında

Fon, ProShares'in bu hafta başlarında kendi ETF'sini başlatmasından sonra türünün ikinci örneği.

Kısa Notlar

  • Valkyrie, Bitcoin vadeli işlemleri ETF’sini BTFD kodu altında başlattı.
  • ETF, türünün ikinci örneği. ProShares bu Salı benzer bir ETF başlattı; VanEck bunu önümüzdeki hafta yapacak.
  • Bu fonlar, Bitcoin vadeli işlemlerinin değerini takip ediyor. Hala Bitcoin’in değerini izleyen ABD merkezli bir ETF yok.

Valkyrie, Bitcoin vadeli işlemlerinin değerini izleyen bir yatırım fonu olan Bitcoin vadeli işlem ETF’sini başlattı.

Valkyrie ETF Yayında

Fon, 22 Ekim Cuma günü Nasdaq’ta BTFD koduyla yayına girdi. Kısaltma, “Bitcoin vadeli işlemleri” ve meme tüccarı sloganı “f-ing dip satın al” önermek için seçildi.

Valkyrie, Bitcoin vadeli işlemlerinin “hem bireyler hem de kurumlar için giderek daha popüler bir yatırım aracı haline geldiğini” kaydetti ve ETF’sinin doğrudan yatırımın “tuzakları ve engelleri olmadan” daha fazla yatırımcıya erişim sağladığını söyledi.

Borsada işlem gören fonlar veya ETF’ler, yatırımcılara Bitcoin ve türevlerine dolaylı olarak, Bitcoin’i bir cüzdanda tutmaya gerek kalmadan ve bir perakende borsaya kaydolmaya gerek kalmadan yatırım yapma yolu sağlar. Bu yaklaşım, geleneksel yatırım araçlarına daha aşina olan kurumsal yatırımcılara hitap etmektedir.

Piyasa Detayları Açıklandı

Valkyrie’nin fonu, yatırılan her 100 ABD Doları için %0,95 veya 0,95 ABD Doları tutarında bir ücret taşır. VanEck’in yaklaşmakta olan ETF’si %0,65’lik daha düşük bir ücret sağlamayı hedeflemesine rağmen, bu ücret ProShares’in ETF ücretine eşittir.

Şu anda ProShares’in fonu (BITO), Valkyrie’nin fonundan (BTFD) daha iyi performans gösteriyor. İlkinin günlük en yüksek/düşük değeri 41.30$/38.90$ iken, ikincisinin günlük en yüksek/düşük değeri sadece 25.50$/23.93$’dır.

İşlem gününün henüz sona ermemiş olması, hangi fonun daha çekici olacağını söylemeyi zorlaştırıyor. Valkyrie’nin fonu ilk beş dakika içinde 10 milyon dolarlık hacim getirdi. Buna karşılık ProShares, ilk gününde 570 milyon dolar getirdi.

Vadeli ETF’ler Yükselişte

Bugünkü lansman, yeni onaylanmış bir dizi Bitcoin vadeli ETF’sinin ikincisidir. ProShares, ürünü beklenenden bir gün sonra Salı günü yayına girdiği için Amerika Birleşik Devletleri’nde bir Bitcoin vadeli ETF başlatan ilk şirket oldu.

VanEck’in Bitcoin vadeli işlemleri ETF’si, hayata geçecek bir sonraki fon olacak. Önümüzdeki hafta 25 Ekim Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Bu ETF’lerin tümü, Bitcoin’in kendisinin değerini değil, Bitcoin vadeli işlemlerinin değerini takip eder. Bugüne kadar, Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin’in piyasa değerini izleyen gerçek bir Bitcoin ETF’si yok.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala