HaberlerFinans Haberleri

Valar Ventures, Ödeme Altyapısı Şirketi XanPool için 27 Milyon Dolarlık A Serisi Finansman Turuna Liderlik Ediyor

Hong Kong merkezli bir ödeme altyapısı şirketi olan XanPool, A Serisi finansman turunda tam 27 milyon dolar topladı.

Peter Thiel’in kurucusu olduğu Valar Ventures turu yönetti. Wise’ın (eski adıyla Transferwise) kurucusu ve başkanı CMT Digital ve Taavet Hinrikus da yatırımcılar arasında yer aldı.

XanPool kendisini Mastercard veya Visa’ya benzer bir ödeme ağı olarak tanımlıyor. Ancak ortak olarak “kapalı” bir banka ağına sahip olmak yerine, XanPool ağının açık olduğunu söylüyor.

XanPool, ağının 200 milyon doların üzerinde likiditeye, 400‘den fazla iş ortağına ve 500.000‘den fazla kullanıcıya sahip olduğunu ifade etti.

XanPool ayrıca kendisini SWIFT benzeri bir ağ olarak tanımlıyor. XanPool CEO’su Jeffery Liu, SWIFT gibi, XanPool’un kendisinin likidite tutmadığını ve yazılımının kolaylaştırdığı iletişime dayalı ücretler kazandığını, ancak SWIFT’den farklı olarak XanPool’un kripto ile uyumlu olduğunu dile getirdi.

Ekip, SWIFT’in nasıl çalıştığına oldukça aşina denilebilir. SWIFT emektarı Daniel De Weyer, Ağustos 2019’dan bu yana XanPool için çalışıyor. Weyer, yaklaşık otuz yıl boyunca SWIFT’de çalıştı ve şu anda XanPool’da ödemeler ve bankacılık ilişkileri direktörü olarak görev yapıyor.

XanPool şu anda Asya Pasifik bölgesinde 13‘ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor ve işini daha da genişletmeyi planlıyor.

A Serisi finansman turu, XanPool’un bugüne kadarki toplam finansmanını 31 milyon doların üzerine çıkardı. Eylül 2020’de firma, A Serisi bir finansman turunda 4.3 milyon dolar toplamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala