bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
Kripto Para HaberleriAltcoin HaberleriHaberler

Ünlüler NFT’leri büyük bir şekilde kucaklıyor

Önümüzdeki birkaç yıl muhtemelen çok ilginç olacak, çünkü NFT piyasası, hayranlar ve yatırımcılar için dijital koleksiyonlar açıyor.

Fungible token (NFT) pazarı büyüyor. Analitik platformu DappRadar tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, NFT ticaret hacmi 2021’in üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yedi kat artışla 10 milyar doları aştı. Bu aksiyonun önemli bir kısmı NBA Top Shot, CryptoPunks ve oyun platformu Axie Infinity gibi kaçak hitlerden gelse de, içerik oluşturucular potansiyellerinin farkına vardıkça NFT kullanım alanları hızla çoğalıyor.

Çok uzak olmayan bir geçmişte, gelişen kripto sahnesinden kâr elde etmek isteyen ünlülerin çok az seçeneği vardı. Çoğunlukla, bir ilk madeni para teklifini (ICO) şilin etmekle veya umut verici olduğunu düşündükleri bir girişime kendi paralarını yatırmakla sınırlıydılar. Bununla birlikte, NFT’ler sayesinde, hemen hemen her şeyi temsil eden rağbet gören dijital koleksiyonları piyasaya sürerek yıldız çekiciliklerinden yararlanabilirler: sanat eserleri, albümler, ticaret kartları veya ticari ürünler. Bu tokenize edilmiş koleksiyonlar daha sonra açık piyasada hayranlar ve yatırımcılar arasında alınıp satılabilir.

Müzik endüstrisi, NFT‘ler için mükemmel bir kanıtlama alanıdır

Müzisyenlerden ve sporculardan aktörlere ve süper modellere kadar önde gelen ünlüler, dijital olarak bilgili kalabalığa hitap eden baş döndürücü bir dizi blockchain tabanlı varlık ve emtia basmak ve müzayede yapmakla meşgul. NFT’ler aracılığıyla, tanınmış kişiler dijital bir alanda hayranlarla bağlantı kurabilir ve pazarlığa yeni bir gelir akışı sağlayabilir.

Bu yılın başlarında, Kanadalı müzisyen Grimes, sanat eserleri ve görsel-işitsel animasyonları içeren yaklaşık 6 milyon dolar değerinde NFT sattı. Bazı jetonlar türünün tek örneği iken, diğer ucuz ürünlerin binlerce kopyası vardı. Bu gerçek, NFT konseptiyle çelişiyor gibi görünse de – her NFT’nin kanıtlanabilir şekilde benzersiz olması gerekmiyor mu? – söz konusu “kopyalar” 5 milyon doları aştı.


Müzisyenlerin gelirlerini desteklemek için NFT’lerden giderek daha fazla yararlanmaları belki de şaşırtıcı değil: Son on yılda akışa geçiş, sanatçıların kazanma gücünü büyük ölçüde etkiledi. Birçok müzisyen gelir elde etmek için canlı performansa bel bağladığından, küresel COVID-19 salgını da sektöre büyük bir darbe vurdu. NFT tavşan deliğinde Grimes’a katılan oyuncular arasında Snoop Dogg, Eminem, Jay-Z, Shakira, Lewis Capaldi, Steve Aoki, Shawn Mendes, Kings of Leon, Soulja Boy ve Aphex Twin yer alıyor.

Bu haber de ilginizi çekebilir: ESL Gaming, E-Spor Etkinliğinde NFT’ler Sunacak

Yukarıdaki tüm isimler arasında Kings of Leon, yeni albümleri When You See Yourself’i tokenize ederek belki de en büyük sıçramayı yaptı ve bu süreçte 2 milyon dolar topladı. İlginç bir şekilde, sürüm yarım düzine Altın Bilet müzayedesini içeriyordu ve sonuçta ortaya çıkan jetonlar, sahibine ömür boyu her Kings of Leon turundan bir gösteride ön sıra koltuklara oturma hakkı verdi. Bu arada 50 dolar değerindeki albüm jetonları, sınırlı sayıda bir vinil içeriyordu.

Katy Perry’nin Aralık ayında, Resorts World Las Vegas otelinde Play ihtisasını kutlayan, merakla beklenen NFT lansmanını desteklemekten gurur duyuyoruz. Katy, altı albümünün tamamı Spotify’da bir milyar dinlenmeyi aşan dünyanın en çok satan sanatçılarından biridir. İlginç bir şekilde, NFT’ler hem dijital koleksiyonları hem de IRL deneyimlerini içerecek, bu nedenle herkes için bir şeyler var.

Bu girişimlerin merkezinde yaratıcılık vardır ve sürekli olarak yeni NFT kullanım durumları ortaya çıkmaktadır. Örneğin, kullanıcıların beğendikleri şarkıların paylarını satın almalarına ve aynı parçalar popülerlik kazandıkça telif ücreti kazanmalarına olanak tanıyan blockchain destekli pazar yeri Royal’i ele alalım. Bu arada sanatçılar, en büyük destekçilerinden doğrudan finansmana erişirken, çalışmalarının haklarının çoğunu elinde tutuyor. Royal’e göre, “sanatçıların ve hayranların, kârın çoğunu alan aracılara güvenmeden karşılıklı olarak fayda sağlayabileceği” bir sistem. Elbette güzel bir fikir ve plak şirketi patronlarının ne yaptığı merak ediliyor.

Kobe Bryant NFT'si
Kobe Bryant NFT’

TopShot’tan Topps’a

Müzik, NFT’leri ana akım haline getirmede en büyük itici güç olduğunu çok iyi kanıtlayabilir, ancak spor yıldızları da NFT’leri toplu olarak benimsiyor.

Elbette, yaratıcısı Dapper Labs’ı milyarlarca dolarlık bir şirkete dönüştüren basketbol kart takas oyunu NBA Top Shot’a atıfta bulunmadan blockchain ve sporun kesişimini tartışamayız. Top Shot, NBA fanatiklerine, Lebron’un geçtiğimiz Şubat ayında Houston Rockets’a karşı iki elle ters yel değirmeni çarpması gibi ikonik anların resmi lisanslı video özetlerini satın alma, satma ve takas etme fırsatı veriyor. Alım satımın zor işlerin merkezinde yoğunlaştığını düşünmeyin, Top Shot bir milyondan fazla kullanıcıyı bünyesine katarken 13 milyondan fazla işlemi kolaylaştırdı.

Söylemeye gerek yok, bu formül beyzbol (Topps MLB), futbol (Sorare, Socios) ve motor yarışları (F1 Delta Time) dahil olmak üzere diğer spor dallarında tekrarlanıyor. Asya’daki en büyük karma dövüş sanatları (MMA) promosyonu olan ONE Championship, kısa süre önce, sahne arkası geçişleri, ring kenarı koltukları ve diğer kişiselleştirilmiş fanlar gibi gerçek dünya avantajlarına özel erişim sunan NFT’lerle Theta blok zincirinde bir pazar yeri başlatacaklarını duyurdu. deneyimler. Bireysel sporcular da özel NFT indirimleriyle hayran kitlelerini harekete geçiriyor, ağır siklet şampiyonu Tyson Fury, türünün tek örneği bir jetonu sadece bir milyon dolara satıyor. Alıcı ayrıca sanat eserinin fiziksel bir resmini, imzalı boks eldivenlerini ve kendini Çingene Kralı ilan eden kişisel bir videoyu da aldı.

Buradan nereye gittiğimizi merak etmek doğal. NFT balonu patlayacak ve hayranları ve yatırımcıları bir dizi dijital koleksiyona sahip olacak mı? Veya NFT’lerin hayranlara her türlü şık avantajı sağladığı daha yaratıcı kullanım örneklerinin ortaya çıktığını görecek miyiz?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala