HaberlerKripto Para Haberleri

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu, Kripto Endüstrisinin Acilen Düzenlenmesi Gerektiğini Bildirdi

Bir üst düzey yetkiliye göre, kripto para birimi düzenlemesi için dünya çapında bir rejim oluşturmak, küresel piyasa düzenleyicileri birliği için en büyük önceliklerden biri haline geldi.

Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonu (IOSCO) Başkanı Ashley Alder, geçen yıl dijital varlıkların geniş çapta benimsenmesinin ardından kripto para piyasalarındaki sert düşüşün, onları koronavirüs pandemisi ve iklim değişikliğinin yanında üç ana endişe akımından biri haline getirdiğini söyledi.

Alder; kripto para birimleri söz konusuyken, düzenleyicilerin geride kaldığı alanlar olarak siber güvenlik, operasyonel esneklik ve şeffaflık eksikliğinden bahsetti.

Küresel bir kripto rejimi

Alder, küresel düzeyde kripto para birimi düzenlemelerini koordine eden ortak bir organa açıkça ihtiyaç duyulduğunu ve muhtemelen gelecek yıl içinde kurulacağını da sözlerine ekledi.

Alder, “Şu anda kripto için böyle bir şey yok. Ama şu sıralar üç sorunlu ana kavramdan biri olarak görüldüğünü düşünüyorum, bu yüzden çok önemli. Kriptolar gündemin üst sıralarına çıktı, bu yüzden gelecek yıl bu zamanlarda böyle olmasını beklemiyorum.” dedi.

Bu haftanın başlarında, Finansal İstikrar Kurulu Başkanı Klaas Knot, Madrid’deki Uluslararası Swaplar ve Türevler Birliği’nin yıllık toplantısında, organizasyonunun böyle bir küresel rejimde oynayabileceği rolü vurguladı. Knot; “FSB, kripto varlıkları için tutarlı bir küresel düzenleyici çerçevenin tasarımında lider bir rol üstlenmek için iyi bir konumda” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu