Kripto Para HaberleriHaberler

Ukraynalı Kripto Girişimcisi Savaşın Ortasında Yardım Toplamaya Devam Ediyor

Rusya‘nın Ukrayna‘yı işgal etmesiyle birlikte Andriy Velykyy isimli bir Ukrayna vatandaşı, kriptolarla ilgilenirken bir anda kendini insani bir proje yürütürken buldu. Bu arada, karısını ve bir yaşındaki oğlunu da güvende tutmaya çalışıyor. Velykyy; “Ailem, eşim ve çocuğum bensiz ülkeyi terk etmek istemiyorlar” dedi.

Arkadaşları ve ailesi, sınırda yığılan Rus birliklerinin sayısının artmasıyla birlikte artan gerginliklerin ortasında Velykyy’yi Ukrayna’dan ayrılması gerektiği konusunda haftalarca uyarmıştı. Ancak Velykyy, kripto girişimi Allbridge‘in teknoloji etkin noktası olan Kiev’deki meslektaşlarıyla yakın çalışmaya devam etmek istedi.

Velykyy; “Durumun bu kadar kötüleşebileceğine inanmamıştım. Şu anda bu karardan dolayı pişmanım.” dedi.

Ukrayna’da tahliye çabaları devam ediyor

Rusların büyük bir televizyon kulesine hava saldırısı düzenlemesinin ardından Kiev’den ailesiyle birlikte kaçmaya çalışan Velykyy, sığınağa çevrilmiş bir otelde zor da olsa kendisi ve ailesine barınacak bir yer buldu. Gününün yarısını Allbridge için çalışmaya ayıran Ukraynalı, kalan zamanda ise kendini yerel yardım çabalarını destekleyecek birşeyler yapmaya adadı ve bunu da kripto yoluyla başardı.

Velykyy, yardım çabalarını koordine edebilen diğer Ukraynalı kripto kurucularının aksine, çalışanlarını yurt dışına taşıyamadı. Üç çalışan güvenli bir şekilde yurt dışına çıkmayı başarırken, 14 çalışan da batı Ukrayna’ya dağıldı. 2 milyondan fazla insan zaten Ukrayna’dan kaçmış olsa da, 36 yaşındaki Velykyy de dahil olmak üzere 18 ila 60 yaş arasındaki erkeklerin, savaşmaları gerektiğinde ülkede kalmaları gerekiyor. Bununla birlikte, Velykyy savaşı görmek yerine, benzersiz becerisini çabaya dönüştürüyor.

Velykyy; “Dizüstü bilgisayarımı kullanarak çalışırsam, şehrin herhangi bir yerinde tüfeğimle savaşmaktan daha fazla yardım getirirdim” dedi.

Diğer kripto girişimcileriyle birlikte Velykyy, 3 milyon dolardan fazla bağış toplayan kripto yardım çabası Unchain‘in yönetilmesine yardımcı oluyor. Velykyy ayrıca kendisine verilen fonları ilaç, yiyecek, su ve sedye gibi askeri olmayan malzemeleri tedarik etmek için kullandı. En büyük bağışlardan biri, malzemeleri taşımak için iki otobüs satın almak amacıyla kullanılan USDC kripto para biriminde 20.000 dolar bağışlayan şirketinin yatırımcılarından birinden geldi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya, Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kriptoyu Kullanıyor mu?

ABD hükümeti şu anda Ukrayna genelinde en az 12 milyon insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu tahmin ediyor. Bağış verileri takipçisi Candid‘e göre şirketler, varlıklı bireyler ve hayır kurumları küresel yardım faaliyetlerinin bir parçası olarak 344 milyon dolar bağışta bulundu. Bu arada, blockchain analitik firması Elliptic‘e göre, Ukrayna hükümetine 63 milyon doların üzerinde kripto varlığı bağışlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu