HaberlerKripto Para Haberleri
Trend

Ukrayna’da Sanal Varlıklar Yasası İmzalandı

Bu haftanın başlarında, Ukrayna Devlet Başkanı, savaşın parçaladığı ülkede kripto para birimleri için bir çerçeve oluşturan sanal varlıklar yasasını imzaladı. Hareket, işgalci güçlerin artan baskısı ile karşı karşıya kalan ülkenin sermaye ihtiyacı arttıkça ortaya çıkıyor.

Yeni kripto mevzuatı, ülkede daha hızlı ve daha verimli para akışlarının önünü açabilir. Bununla birlikte, El Salvador‘un Bitcoin‘i para birimi olarak yasallaştırarak yaptığı gibi, Ukrayna henüz kriptoya tamamen girmedi.

Ancak bu an meselesi olabilir. Ukrayna başbakan yardımcısı ve Dijital Dönüşüm Bakanı Mykhailo Fedorov Tech Crunch’a şunları söyledi:

“Bu yüzden sanal varlıklara mümkün olduğunca dostça davranmaya çalışıyoruz. Bu çabamızı savaş zamanında da sürdürüyoruz”

Bir kripto çözümü

Yeni kripto çerçevesi kapsamında, Kuna gibi dijital varlık borsaları, kripto para birimlerini yasal zorluklar olmadan fiat’a çevirebilecek. Yeni mevzuattan önce, Ukrayna kripto borsaları yalnızca kripto dönüşümleriyle sınırlıydı.

Yeni açılan fiat açık ve kapalı rampalar, vatandaşların, şirketlerin ve devlet kurumlarının dijital varlıklara serbestçe geçiş yapmalarını kolaylaştıracak, ülkeye ve ülkeden sermaye akışına daha fazla likidite katacak.

Ek olarak, Ukrayna, kripto katkılarının Ukrayna Ulusal Bankası‘nda para yatırmak için fiat’a dönüştürülmesine yardımcı olmak amacıyla FTX kripto borsası ile ortaklık kurdu.

Ukrayna’daki kripto hareketi dünya çapında dikkat çekiyor. 17 Mart’ta Wired dergisi, ülkenin Dijital Bakanlığı’nın “Rusya’ya karşı sürpriz bir savunma haline gelen, bilgili teknolojileri tarafından yönetilen bir departman olduğunu” bildiren bir makale yayınladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Merkez Bankası, Sberbank’a Dijital Varlık Çıkarma Yetkisi Verdi

100 milyon dolara yakın bağış

Dijital Dönüşüm Bakan Yardımcısı Alex Bornyakov, dijital bağışlar akmaya devam ederken kripto yardım çabalarını zorluyor.

“Kriptoların yeni ekonomi olduğuna inanıyoruz, Kriptoların geleceği ve ekonomimizi güçlendirecek bir şey olduğuna inanıyoruz.”

Everstake, FTX ve Kuna, SOL, DOT, DOGE, ADA, LUNA ve XMR dahil olmak üzere bir dizi farklı kripto para birimini kabul eden bir bağış platformu başlatmak için Ukrayna hükümetiyle ortaklık kurdu.

Bu yazı yazılırken, platform 14 Mart’ta piyasaya sürüldükten beş günden kısa bir süre sonra 55 milyon dolar bağış almıştı.

Hükümet, Ukraine DAO, ComeBackAlive, Binance ve Unchain Ukraine Fund dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan kripto bağışlarını raporlayan Merkel Science’a göre, 17 Mart itibariyle toplam 96,6 milyon dolar bağışlandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu