Bitcoin HaberleriHaberler

Ukrayna Bitcoin Döviz Hacmi Savaştan Dolayı 2 Kat Arttı

Uzun süredir faaliyet gösteren yerel bir kripto borsası olan Kuna, para birimi kontrolleri ve tüm zamanların en düşük seviyesindeki Ukrayna Grivnası arasında müşteri aktivitesinde hızlı bir değişiklik olduğunu bildirdi.

Veriler, Rusya’nın işgalinin ardından büyük bir Ukrayna kripto para borsasında Bitcoin (BTC) ve altcoin ticaret hacimlerinin arttığını gösteriyor.

CoinGecko izleme kaynağına göre, 24 Şubat’ta Kuna‘daki hacim neredeyse üç katına çıkarak 4 milyon doların üzerine taşındı.

Ukraynalıların Radarındaki Kripto

Rusya ile silahlı çatışma başladığında, çatışmaların her iki ülkenin fiat para birimleri üzerindeki etkisi de hemen belirginleşti.

Rus rublesi belirgin şekilde daha fazla zarar görürken, Ukrayna grivnası da düştü ve tüm zamanların yeni bir en düşük seviyesi olacak olan dolar bazında 30 kat daha düşük değeri gördü.

Milletvekilleri arasında çok fazla gidip geldikten sonra nihayet bu ay kripto para birimini yasallaştıran bir yasayı onaylayan Ukrayna’da genel olarak, şaşırtıcı olmayan bir şekilde mali alternatiflere olan ilginin arttığı görüldü.

Savaşın etkisi, 21 Şubat’ta 1 milyon doların altında olan; ancak üç gün sonra neredeyse 4,1 milyon doları bulan yedi yaşındaki Kuna’da açıkça ortaya çıktı.

CoinGecko verilerine göre, ilk acele alımlardan sonra alım hareketlerinin seviyesi giderek azalmaya başladı ve bu, ABD doları ve diğer büyük para birimleri karşısında fiat oranlarının dengelenmesiyle aynı zamana denk geldi.

Kuna’nın kendi verilerine göre oranları daha az netti ve bu oranlar Bitcoin spot fiyatının her iki tarafında da ilginç bir yayılma gösteriyor. Yazın esnasında BTC/USD Bitstamp’ta 38.300 dolardan işlem görürken Kuna’nın USD çifti 40.000 doların üzerindeydi.

Stabilcoin Tether (USDT) ise bitcoin başına 37.800 dolardı.

Popüler çiftlerle Kuna için kripto ticaret hacmi (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGecko
Popüler çiftlerle Kuna için kripto ticaret hacmi (ekran görüntüsü). Kaynak: CoinGecko

Bu arada Bitcoin’e giriş için ayrı bir argüman, bu hafta hükümet para birimi kontrollerinden geldi.

Çarşamba günü, Ukrayna Merkez Bankası nakit kısıtlamaya başladı. Ukrayna Grivnası çekimlerini günde 100.000 UAH (3.353 $) ile sınırlandırdı ve sınır ötesi döviz alım ve çekme işlemlerini doğrudan yasakladı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Robinhood Dün Akşam Bitcoin’de Keskin Bir Düşüş Gösterdi

Bir Facebook gönderisi, bankanın ayrıca istikrarlı bir Ukrayna Grivnası döviz kuru kurmaya çalıştığını doğruladı.

Bu arada Rusya Merkez Bankası, son 24 saat içinde meydana gelen birkaç hareketle Perşembe günü, yükselen rubleyi desteklemek için forex piyasalarına müdahale etmeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu