Bitcoin HaberleriHaberlerKripto Para Haberleri

Türkiye “0 Kilometre” Yepyeni Bitcoin Ülkesi mi? Nayib Bukele Neden Geldi?

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele Bize Ne Anlatmaya Çalışıyor?

Nayib Bukele Türkiye’ye neden geldi? Perşembe günü (dün) gerçekleşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Nayib Bukele görüşmesi neden yapıldı? Nayib Bukele’nin amacı ne? Türkiye yeni Bitcoin ülkesi mi? Kazakistan’dan sonraki Bitcoin Madenciliği rotası Türkiye’den mi geçiyor? Bu sorulara detaylı bir göz atalım.

StevedaNews ekibi olarak El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele‘nin Türkiye ziyaretini ele aldık. Bazı çıkarımlarda bulunduk ve bunları okurlarımızla paylaşmak istedik. Başlıyoruz.

Nayib Bukele Türkiye’ye Neden Geldi?

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, Bitcoin üretimi ve BTC kullanımıyla ilgili yapmış olduğu girişimlerle tanınmış, Filistin asıllı Orta Amerikalı bir devlet başkanıdır. Ülkemize gelmeden önce ve geldikten sonra paylaştığı birkaç tweet aracılığıyla bazı söylemlerde bulunan Bukele, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirmek için ülkemize geldi. Bukele’nin geliş amacının Kazakistan‘da yaşanan olaylardan hemen sonra Türkiye’ye gelişine bağlanırcasına komplo teorileri kuruluyor. Peki Bukele tam olarak bunun için mi geldi? Bukele, Türkiye’ye ne anlatmaya çalışıyor? Türkiye Bitcoin ülkesi olabilir mi?

Bukele’nin Bitcoin üretimi ile ilgili uçuk projeleri bulunmakta; fakat bu projeler dahilinde Bukele son zamanlarda popüler bir devlet başkanı grafiği çizmenin yanında çok da tepki toplamaktadır. Chivo cüzdanın El Salvador vatandaşları tarafından kullanımının teşvik edilmesi ve yaşanan bazı hack olaylarının ardından Bukele, vatandaşlarından tepki görmeye başlamış olsa da ideallerinden asla vazgeçmeyen bir yapıya sahiptir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın makamında misafir ettiği Nayib Bukele ile gerçekleştirdiği devlet düzeyindeki görüşmenin detayları net olarak paylaşılmamış olsa da varsayımlarımız doğrultusunda anlıyoruz ki Nayib Bukele, Bitcoin lansmanı yapmak için Türkiye’ye geldi veya gönderildir.

Yakın zamanda Tesla CEO’su Elon Musk ile de görüşen Erdoğan’ın, Musk’ın kripto paralara karşı ilgisinin ne denli yüksek olduğunu bilmiyor olmak gibi bir ihtimali yok ve peşpeşe gerçekleşen bu iki görüşme bize “Türkiye Bitcoin ile Devlet Düzeyinde İlgilenecek” izlenimi veriyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kim Milosevich Yeniden a16z’de!

Türkiye Yeni Bitcoin Ülkesi mi?

Bukele’nin ülkemize gerçekleştirdiği ziyaretin ardından akıllara gelen ilk sorunun bu olduğunu biliyoruz ve açıkçası biz de aynı düşünceler içerisindeyiz. Türkiye Bitcoin ülkesi mi olacak?

Net bir bilgi olmamakla beraber bu durum olası. Yani ülkemiz Bitcoin üretimi yapan veya Bitcoin’e yatırım yapan bir ülke haline gelebilir. Yakın zamanlı birçok analize göre ülkemizin ekonomik dar boğazdan kurtuluşunun kilidini açacak anahtarın Bitcoin olduğu söylendi. Kripto paralara çok ilgi duyan bir halka sahip olan ülkemizin, devlet bazında sektöre giriş yapma olasılığını yüksek olarak nitelendiriyoruz. Peki Türkiye neden Bitcoin ülkesi olabilir?

Coğrafi konumu ve yapısı bakımından ülkemiz enerji üretiminde bölgenin lider ülkelerinden biridir. Özellikle hidroenerji ve rüzgar enerjisi bakımından büyük yatırımlara ve büyük tesislere sahip olan ülkemiz, Bitcoin üretiminde bu kaynakları rahatlıkla kullanabilir.

Kazakistan’da yaşanan enerji krizinin ardından planlı bir şekilde Türkiye’ye mandenci göçünün gerçekleşecek olması sadece bir teori olarak gözükse de muhtemel bir davranışı temsil ediyor olabilir. Türkiye, batı ve doğunun tam ortasında bir ülkedir ve kaynakları bakımından Bitcoin madenciliği için oldukça makul bir seçim olabilir. Bu da madencilerin iştahını kabartıyor olabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Coinbase, NFT Girişimi’nde Ödeme Devi Mastercard ile Ortaklık Kurduğunu Duyurdu

Kazakistan Kriz Yaşadı, Kosova ve İran Yasak Getirdi!

Yakın zamanda Kazakistan’da petrol kaynaklı gerçekleşen protestolar sonrası internet ve elektrik kesintileri yaşanmasından dolayı Bitcoin madencilik şirketleri hash oranında neredeyse sıfırlandı. Bu sebepten dolayı Kazakistan’dan kaçma planları yapmaya başlayan madencilik şirketleri var ve Kazakistan’a en yakın ve konuya en sıcak bakabilecek ülkelerden biri Türkiye’dir.

Enerjisinin yarısından fazlasını ithal eden Kosova da yakın zamanda Bitcoin madenciliğini yasaklamak zorunda kaldı. Zaten ithal edilen bir enerjiyle ülkeye güç sağlamaya çalışan hükumet, Bitcoin madencilerinin şartları zorlamasından dolayı yasak getirmek zorunda kaldı.

İran‘da ise kış aylarına özel kısmi yasaklar getirildi. Kış bitiminde yasakların kaldırılacağı düşünülmekte. Peki bu kadar çok yasağın ardından ülkemiz Bitcoin üretimi için biçilmiş kaftan olabilir mi? Cevap kesinlikle evet.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Finansal Hizmetler Devi Charles Schwab’in CEO’su, Kripto Paraları ‘Göz ardı edilmesi zor’ olarak nitelendirdi

En Büyük Bitcoin Üreticisi ABD

Amerika Birleşik Devletleri, Çin’de gerçekleşen madencilik yasaklarının ardından Bitcoin hash oranının büyük bir kısmını ülkeye çekmeyi başarmış ve Dünya’nın en büyük Bitcoin Madenciliği alanı olmuştur. En büyük madencilik şirketlerinin göç ettiği ABD, şu an da Kazakistan’dan kaçmaya çalışan kripto madencilerini radarına almış durumda.

Çin‘de yasadışı üretim yapan, Kazakistan’dan kaçmaya çalışan ve Kosova’daki küçük çaplı işletmelerin neredeyse tamamı ABD’ye göçün yollarını aramaktadır; fakat yakın zamanda göç rotalarının Türkiye’ye döndüğünü görmek pek de şaşırtıcı olmayabilir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: ETH Balinaları LINK, MATIC ve FTX Stoklarını Artırıyor

Nayib Bukele’ye Kısa ve Özel Bir Bakış

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele’nin kim olduğu özellikle kripto paralarla ilgilenen insanlar tarafından çokça sorgulanmaktadır. Nayib isminin Arapça kökenli oluşu da ülkemiz vatandaşlarını bir hayli meraklandırmıştır. Arama motorlarında gerçekleştirilen “Nayib Bukele Müslüman mı?” sorusuna bir açıklık getirelim.

Hangi ırka veya dine mensup olduğu bizleri ilgilendirmemekle beraber, Nayib Bukele’nin Filistin asıllı, Osmanlı Pasaportuyla Orta Amerika’ya göçmüş Hristiyan bir ailenin çocuğu olduğunu belirtelim. Babasının imam oluşundan dolayı Bukele’nin de Müslüman olduğu düşünülmektedir; fakat Bukele’nin babası sonradan Müslüman olmayı seçen bir Hristiyandı.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve İsrail ile olan bağlantılarından dolayı Filistinliler ve El Salvador’da yaşayan Filistin asıllılar tarafından sıkça eleştirilen Bukele; Filistin konusunda İsrail yanlısı bir portre çizmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu