Kripto Para HaberleriHaberler

Trump’ın Damadı Jared Kushner Meğer 2018’de CBDC İçin Çok Çaba Sarfetmiş

Jared Kushner'in, Dijital Dolar İçin Çabaladığı İddiaları Gündeme Bomba Gibi Düştü.

Sızdırılan e-postalara göre, Eski ABD Devlet Başkanı Donald J. Trump‘ın damadı Jared Kushner‘ın, Beyaz Saray‘da çalışırken ulusal bir dijital para birimi (CBDC) kurmaya çalıştığı iddia edildi. Kushner, 2018 yılında Başkan’ın kıdemli danışmanı olarak görev yaparken, o sırada Hazine’den sorumlu olan Steven Mnuchin ile hükümetin tüm Amerikalıların faydalanması için yeni bir dijital para birimi oluşturabileceği beyin fırtınası oturumlarında konuyu tartışmak üzere düzenli olarak görüşmeler gerçekleştirildi.

Trump’ın damadı Kushner, Ulusal Dijital Para Birimi İçin Çabaladı

E-postalar Bilgi Edinme Özgürlüğü Yasası aracılığıyla ifşa edildi. Jared tarafından gönderilen ilk e-postalardan biri şu ifadeleri içeriyor:

Steven, bu konu hakkında beyin fırtınası yapması için küçük bir grup insanı getirmeme izin verir misin? Benim düşünceme göre, bu mantıklı olabilir ve nihayetinde haklarımızı ödeme şeklimizi de değiştirebilecek, bizi israf sahtekarlığından ve işlem maliyetlerinden bir ton tasarruf ettirebilecek bir şey olabilir.

Kısa bir süre sonra Çin‘in ulusal para birimi olan Yuan‘ın dijital versiyonunu kuran ilk ülke olduğu düşünüldüğünde, en azından bu haber merak uyandırıcı oldu. Kushner‘ın bunun geleceğini görmüş olması ve ABD‘nin rekabetçi bir şekilde hazırlanmasını istemesi mümkün mü? İlginç bir şekilde, dijital yuanı ortaya çıkardığından beri Çin, madencilik ve işlemler gibi diğer tüm kripto faaliyetlerini yasadışı hale getirmeye çalıştı, Muhtemelen bu girişimleri, rekabetin dijital yuanın durumunu etkilemesini önlemenin bir yolu olarak görüyorlardı.

Ayrıca, Trump’ın çevresindeki en önemli kişilerden biri olan Kushner’in kripto yanlısı olduğunu görmek de ilginç; ancak Trump’ın kendisi hiç kripto yanlısı olmadı. 2019 yılında bir dizi tweet’te Trump, bitcoin ve kripto para birimlerini eleştirerek, dijital varlıkların Amerika‘nın parası olduğunu söylediği USD için gereksiz sorunlar yaratacağını iddia etti. Trump şu şekilde açıkladı:

Ben para olmayan, değeri oldukça değişken ve havadan sudan olmayan bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin hayranı değilim. Düzenlenmemiş kripto varlıkları, uyuşturucu ticareti ve diğer yasa dışı faaliyetler de dahil olmak üzere yasa dışı davranışları kolaylaştırabilir.

Şimdi, First Lady Melania Trump bile kripto sahnesine giriyor. Sadece 13 yaşında olduğu için Bitcoin’e ulaşıp onu tebrik etmekle kalmadı, aynı zamanda sadece son iki yılda katlanarak büyüyen takas edilemez token (NFT) pazarına da dahil oluyor. Şimdi NFT pazarının 7 milyar dolardan fazla değere sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Andreessen Horowitz, İki Yeni Kripto Fonu için 4.5 Milyar Dolar Artırmayı Planlıyor

Melania NFT’lere Dahil Oluyor

Bitcoin’i tebrik eden tweetinde Melania kısa süre önce şunları yazdı:

Bitcoin’in piyasa değerinin 1 trilyon doları aştığı yaygın olarak bildiriliyor. Bugün bitcoin genesis bloğunun 13. yıl dönümü. Mutlu yıldönümleri, #SatoshiNakamoto, #MelaniaNFT.

Ayrıca Melania Trump yakın zamanda, Beyaz Saray’da bulunduğu süre boyunca Fransa Cumhurbaşkanı Macron‘u ziyaret ederken giydiği ünlü beyaz şapkayla korunan sulu boya gözlerinin yer aldığı yeni bir NFT yayınlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu