Altcoin HaberleriHaberler

Tron CEO’su Justin Sun Aave’den Neden 4 Milyar Dolardan Fazla Para Çekti?

Kısa Notlar

  • DeFi protokolü Aave (AAVE) Cuma günü TVL’de %18 düşüş gördü.
  • Soruşturmalar, düşüşün Tron’dan Justin Sun tarafından 4,2 milyar dolarlık tokenin çekilmesiyle bağlantılı olduğunu ortaya çıkardı.
  • Colin Wu’ya göre Sun’ın hamlesi muhtemelen son Cream Finance saldırısından kaynaklanan endişelerden kaynaklanıyordu.

Cuma günü, Ethereum tabanlı borç verme ve borçlanma DeFi protokolü Aave (AAVE), platformda kilitli toplam değerin (TVL) yaklaşık %18 düştüğünü gördü. Soruşturmada, para çekme işlemlerinin TRON‘un kurucusu ve BitTorrent‘in CEO’su Justin Sun‘a bağlı cüzdanlar tarafından yapıldığı ve Aave’nin kredi havuzlarından yaklaşık 4,2 milyar dolar değerinde ETH, WBTC ve Stablecoin çekildiği keşfedildi.

CEO, topluluğun kararı hakkında spekülasyon yapmasına izin veren geri çekilme hakkında yorumda bulunmazken, kripto para birimi gazetecisi Colin Wu, bu konuda kesinliği olan bir açıklama yaptı.

Sektörün içinden biri, Sun’ın hamlesinin, özellikle de başka bir DeFi protokolü olan Cream Finance‘in (CREAM) bilgisayar korsanlarına 130 milyon dolar kaybettiğini gören son istismarın ardından DeFi protokolünün güvenliği konusundaki endişelerden kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Söz konusu Aave yönetişim önerisi, zincirleme protokol yönetim firması Gauntlet tarafından “$xSUSHI, $DPI ve LP tokenlerinin AMM piyasasındaki gelecekteki risklerin potansiyelini azaltmak için ödünç alınmasını devre dışı bırakmak” için ileri sürülmüştür. topluluk, Aave’in Cream Finance korsan(lar)ı tarafından istismar edilene benzer bir güvenlik açığına sahip olduğundan endişe ediyor. Bu nedenle Wu, teklif 1 Kasım’da Aave protokolünde uygulandığında Sun’ın ihtiyati tedbirler almak isteyebileceğini düşünüyor.

Bu arada, geri çekilme, DeFi Llama‘nın verilerine göre Aave’yi TVL tarafından DeFi platformları sıralamasında beşinci sıraya düşürdü ve Curve finans ve MakerDAO‘yu geride bıraktı.

Özellikle, Cream Finance’in 130 milyon dolarlık istismarı, protokolün bu yıl üçüncü kez saldırıya uğradığını gösteriyor. Bu sefer bir saldırgan, Aave’den 524.102.159 ETH ödünç almak için platformun flash kredi özelliğini kullandı ve ardından Cream Finance’den birkaç DeFi tokeni boşaltmaya başladı.

Protokol geliştiricileri, istismarı araştırdıklarını belirttiler. Hacker’ın Etherscan’daki işlem geçmişi, kötü niyetli tarafın esas olarak Cream LP jetonları, XSUSHI, WNXM, YFI ve diğer birkaç ERC-20 jetonunu içeren 92 milyon dolar ve 23 milyon dolar civarında iki ayrı Ethereum cüzdanına taşındığını gösteriyor. Saldırgan, bu gibi durumlarda yaygın olduğu gibi, işlemde şu mesajı da bıraktı:

“gÃTµ Baave şanslı, iron bank şanslı, Cream değil. ydev: ensest kötü, yapma”

Analistlere göre, mesaj muhtemelen hala sağlam olduğu teyit edilen Cream Finance Iron bank özelliğine atıfta bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. 1 senedir yerinde sayan tron bilmem kac milyar cekmis felan hikaye coktuler miletin parasina keyif ediyorlar alinacak en son coin markasi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala