HaberlerBitcoin Haberleri

Sioux Enerji Merkezi (The Sioux Energy Center), Nisan ayından bu yana gizlice 20 Bitcoin kazdı

Elektrik hizmetleri sağlayıcısı Ameren Corporation, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, West Alton, Missouri‘deki Sioux Energy Center tarafından üretilen fazla enerjiyi kullanarak 20 Bitcoin‘e kadar başarılı bir şekilde madencilik yaptığını duyurdu.

Şirket, madeni paraları çıkarmak için kullanılan veri merkezini Nisan ayında kurarken, eklemeyi bugüne kadar kamuya açıklamadı. Yarım megavatlık madencilik tesisi, gerekli iş kanıtı tabanlı madencilik faaliyetlerini tamamlamak için Sioux Energy Energy Center’ın 972 MW üretim kapasitesinden yararlanıyor.

Ameren’in operasyonu başlatmadaki hedefleri, santralin enerji üretimindeki düşüşü durdurmak ve şirkete yeni bir gelir akışı sağlamak gibi görünüyor. Nisan ayında madencilik başladığında, santralin tam kapasitesinin sadece %17’si ile çalıştığı iddia ediliyordu.

Duyurunun ardından şirketin çevresel etkisi hızla sorgulandı. Şubat ayında, üç çevre grubundan oluşan bir ittifak – Waterkeeper Alliance, Missouri Confluence Waterkeeper ve Great Rivers Çevre Hukuku Merkezi – şirkete Federal Temiz Su Yasası’nı ihlal ettiği için dava açma niyetlerini açıkladı.

The Great Rivers Çevre Hukuk Merkezi avukatı Bruce Morris, “Onlar (Ameren) yanıt verdiler ve seçeneklerimizi değerlendiriyoruz” dedi.

Mississippi Nehri kıyısına yakın tarım arazisi üzerinde bulunan Sioux Enerji Kompleksi‘nin, astarsız bir depolama çukurunda 3 milyon tondan fazla kömür külü depoladığı iddia ediliyor. Çevre grupları, Sioux Enerji Kompleksi’ndeki yönetimi geçmişte kömür külü depolama çukurunu kaldırmaya çağırdı, ancak görünüşte sınırlı bir fayda sağladı.

Energy Integrity Project‘in enerji kirliliği veri raporlama sitesi Ashtracker, tesisi çevreleyen 29 su izleme kuyusundan 15’inin molibden, bor, sülfat, lityum ve kobalt için Federal tavsiye seviyelerinin üzerinde kirli olduğunu da belirtti.

Kamu kuruluşu, tesisi 2010 yılında en son çevresel kontrollerle iyileştiren 600 milyon dolarlık bir planı tamamlamış olsa da, Ameren’in madencilik operasyonu, endüstrinin uzaydaki şirketlerin çevresel ayak izlerine nasıl yaklaşmaları gerektiği konusundaki görüşlerinin çoğuna aykırı görünüyor. Elon Musk’tan kripto türevleri ticaret platformu BitMEX’e kadar herkes, madenciliği daha az kaynak ve enerji yoğun bir çaba haline getirmek için üzerlerine düşeni yapma sözü verdi. Bitcoin madencisi BitDigital’in Baş Strateji Sorumlusu Sam V. Tabar, karbon nötr enerji kaynaklarının kullanımının sürdürülebilir uygulamaları iyileştirmenin ve endüstrinin çevresel etkisini azaltmanın ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala