bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
Kripto Para HaberleriHaberler

The Economist, Cover Art NFT’yi 420.000 Doların Üzerinde Satıyor

DeFi'nin “vaadini ve tehlikelerini” vurgulayan haber dergisi kapağı 99.9 ETH'ye satıldı.

Kısa Notlar

  • Haber dergisinin Eylül ayındaki “Down the Rabbit Hole” kapağının NFT versiyonu 99.9 ETH’ye satıldı.
  • “Down the Rabbit Hole”, “Merkezi olmayan finansın ürkütücü vaadi” üzerine bir kapak hikayesiydi.
  • Satıştan elde edilen gelir, hayır kurumlarına bağışlanacak.

The Economist, “Down the Rabbit Hole” kapağının NFT‘sini bugün 99.9 ETH‘ye satarak NFT dünyasına oldukça başarılı bir giriş yaptı. Gazete, paranın eğitim yardım kuruluşuna bağışlanacağını söyledi.

Acemi şansı

The Economist’in 18 Eylül’de yayınlanan “Down the Rabbit Hole” kapağının NFT’si bugün birkaç saat önce 99.9 ETH’ye satıldı ve bu satış sırasında 420.000 doların üzerindeydi.

Kapak resmi aslen Justin Metz adlı bir dijital sanatçı tarafından yapıldı. Bu parçayı, onları 1865’te Alice Harikalar Diyarında’nın ilk baskısına hazırlayan 19. yüzyılın önde gelen İngiliz ressamı ve illüstratörü Sir John Tenniel‘in çizimlerine dayandırdı.

“Down the Rabbit Hole” NFT, 21 Ekim 2021’de, 1843’te Londra’da kurulan uluslararası bir finans gazetesi olan The Economist tarafından basıldı. 25 Ekim’de yayın, 0.1843 ETH için NFT’yi listeledi. Sadece üç dakika sonra ilk teklifini (0,2 ETH) aldı. Bir dakika sonra başka bir teklif aldı (0.3 ETH). Teklifler, dün gece 23:41’de 10 ETH’ye (42.263.60 $) ulaşana kadar gün boyunca gelmeye devam etti. İhale bu sabah erken saatlerde yine intikamla başladı ve sabah ortasına kadar altı rakama sıçradı. Açık artırma nihayet bugün saat 12:17’de @9x9x9 takma adı altında bir teklif sahibi tarafından 99.9 ETH (422.600.98 $) karşılığında kazanıldı.

NFT’yi neden satın aldıkları sorulduğunda, @9x9x9 The Economist’e bunun ana nedenlerinden birinin basitçe “Down the Rabbit Hole” ifadesinin uygunluğu olduğunu söyledi.

Gazete, bu NFT dünyasını daha fazla kavramak istediğini iddia etti, bu yüzden kendi parasını basarak “tavşan deliğinden aşağı” atladı. Satıştan elde edilecek gelir, gazetenin “gençlere güncel olayları analiz etmeyi öğreten bağımsız bir hayır kurumu” olarak adlandırdığı Economist Eğitim Fonu’na bağışlanacak.

“Sahtekarlar, Aptallar ve Proselizatörler”

18 Eylül 2021 tarihli kapak yazısı, DeFi’nin bazı artılarını ve eksilerini tarttı. Genel olarak DeFi’de yazar şunları yazdı:

“Sahtekarlar, aptallar ve proselizanlar itici. Bununla birlikte, bir finansal hizmetler ekosisteminin yükselişi. Ayık değerlendirmeleri hak ediyor. Tüm vaatleri ve içerdiği tehlikelerle birlikte finansal sistemin nasıl çalıştığını yeniden yapılandırma potansiyeline sahip.”

Yazar, DeFi‘deki hızlı inovasyonu web’in ilk günleriyle karşılaştırıyor. Parça, geleneksel dünyada birçoğunun aşina olduğu finansal araçların ötesinde, DeFi’nin “metaverse” olarak adlandırılan merkezi olmayan bir dijital dünyaya “daha ​​iddialı bir alana” yayılabileceğinden bahsediyor.

Bununla birlikte, parça daha sonra DeFi’nin ölçeklenebilirlik sorunları (Ethereum’un yüksek ücretleri dahil) gibi tehlikelerine yöneliyor. Yazar, bir hükümet veya merkez bankası gibi algılanan “harici bir değer çapa eksikliği” nedeniyle DeFi’nin “paniğe karşı savunmasız” olacağı endişesini dile getiriyor. Yazar ayrıca akıllı sözleşmelerin “sanal dünyanın dışında” nasıl uygulanabileceğini merak ediyor.

Buna ek olarak, yazar kara para aklama konusundaki endişelerden bahseder ve DeFi sisteminin gerçekte ne kadar merkezi olmayan olduğuna dair şüphelerini ifade eder. Yazar ayrıca şöyle yazıyor: “İnsanların geçersiz kılamayacağı bir dizi büyük, geri alınamaz işlem, özellikle kodlama hataları kaçınılmaz olduğu için tehlikeli olabilir.”

Parça, başarılı olması için “geleneksel finansal ve yasal sistemlerle bütünleşmesi” gerektiğini iddia ederek, DeFi’nin benimsenmesi için düzenleme lehine sona eriyor. Sonuç olarak yazar, DeFi uygulamalarını çalıştıran DAO’ların “yasalara ve düzenlemelere tabi olması gerektiğini” yazıyor.

The Economist, gelecekte NFT’ler hakkında söyleyecek daha çok şeyi olacağını yazıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala