Kripto Para HaberleriHaberler

Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino Muhabbit ile Gerçekleştirdiği Röportajda İddialara Cevap Verdi!

Son zamanlarda kripto para birimlerinin güvenilir olup olmadığına yönelik tartışmalar artmaya başladı. Aynı durum kripto borsaları içinde gündeme geliyor.

Kripto para haber platformu Muhabbit, bu tartışmalara konu olan popüler kripto para borsalarından Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino ile özel bir röportaj gerçekleştirdi. Röportaj da  olumlu-olumsuz eleştirilere ve Tether’a değinildi.

Şimdi deneyimli yönetici ile gerçekleştirilen röportaja yakından bir göz atalım.

Türkiye’den merhaba Paolo! Bu röportaj için soruları hazırlarken en objektif şekilde hazırlamaya çalıştık. Okuyucularımız için sizden en şeffaf cevapları vermenizi samimiyetle bekliyoruz.
İlk soru aslında herkesin çok merak ettiği bir soru olacak. Tether CEO’sunun (Jan Ludovicus Van Der Velde) yıllardır ortalarda gözükmemesi ilginç değil mi? Bunun sebebini öğrenebilir miyiz?

Merhaba, tabii ki samimiyetle soruları cevaplayacağım!

CEO’muz JL van der Velde, hiçbir zaman kamuya mal olan bir kişi olmak istemedi.

Ortalıkta görünmemesinden ziyade, kendisi arka planda müşterilerimiz ve şirketimiz adına ciddi anlamda işler yapıyor ve bu durumdan dolayı kendisini ön plana çıkarmak gibi bir niyeti yok. Biraz kişisel bir tercih diyebilirim.

Tether, dolara sabit bir kripto para olarak marketteki spekülatif değeri en az olan varlıklardan bir tanesi. Diğer yandan en sansasyonel kripto paralardan da bir tanesi.
Amerika’daki davalar ve 2017’den bu yana gelen Tether ile alakalı iddialar genel olarak bir güvensizlik algısına neden oluyor. Tether’den bu durumu değiştirecek hamleler gelecek mi?

Kripto paraların benimsenmesi ve hayatımızdaki yükselişi ile beraber, insanların yaptığımız işe olan bakış açısını gayet iyi anladık.

Fakat şunu da söylemem gerek; Tether, stablecoin piyasasına şeffaflık getiren ilk ürün olma şerefine erişti. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıllarda bu “şeffaflık” konusuna açıklık getirerek kamuoyunu bilgilendirdik.

Kripto para ve blockchain sektöründeki regülasyonları benimsedik ve hükümetler ile son kullanıcının bu sektörden en iyi şekilde yararlanması için ortaklaşa çalışmalarda bulunuyoruz.

Bunun yanı sıra, diğer düzenleyici kurumlar ile çalışmalarımızı devam ettirerek en iyi düzenleyici çerçeveye ulaşabilmek için çabalıyoruz. Bu çabalarla stablecoin ekosistemini daha da ileriye taşımak ana hedefimiz.

Tether’in son zamanlarda Türk marketine yavaş yavaş yaklaştığını görüyoruz. Türkiye’de şirketleşme ve devamında Türk lirasına endekslenmiş bir stablecoin görmemiz ihtimal dahilinde mi?

Tether, her bir ülkedeki müşterilerinin ihtiyaçlarını ciddiye alıyor. Bu yüzden piyasaya sürdüğümüz her ürünün devamlılığını ve stabilitesini sağlamak için fazlasıyla çalışıyoruz.

An itibarıyla sadece ABD dolarına ve altına endeksli ürünler sunsak da, ilerleyen zamanlarda ürün portföyümüzü genişletmeyi planlıyoruz.

Ayrıca sistematik sorunları çözmek adına büyük bir etkileşime sahip olan ve binlerce kullanıcımızın bulunduğu bir ülke olan Türkiye’yi, geliştirdiği kripto para ekosistemi dolayısıyla kutluyor ve memnuniyet ile karşılıyoruz.

Tether Truthers hakkında ne düşünüyorsunuz?

Piyasalarda yepyeni ve henüz kabul görmeyen bir ürün için ilk niteliğinde olmak, kullanıcıların ihtiyaçlarını belirlemek ve bu doğrultuda uyarlamalar yapmak için ciddi efor sarf etmek gerekiyor.

Attığımız her adımda yöntemlerimizi sorgulayacak olan insanların varlığının bilincindeyiz. Fakat bu eleştirilerin bazıları yapıcı olacak. Bu sayede güçleneceğiz.

Tether Trusthers FUD’cularını gördüğümde genellikle bir karikatür tweetleyip gülüyorum.

Dünyadaki ilk stablecoin niteliğini taşıyan kripto para birimi Tether, insanları dijital para birimleri konusunda eğitme konusunda öncülük etti. Daha iyi bir şeffaflık sunmak adına rezervlerimizi kamuoyu ile paylaştık.

Tether, geçmişte yapılan en büyük takas işleminden bile daha fazlasını rezervinde bulunduruyor. Bundan daha önemli olan şey ise, Tether’in hiçbir zaman müşterisini reddetmemesidir.

Fakat elbette an itibarıyla büyüyen ve gelişen bir endüstrinin öncülerindeniz. Henüz belirlenmiş bir standart olmamasına rağmen yarattığımız bu endüstriye adapte olmak için çalışmalara devam ediyoruz.

Röportajdan Notlar

Röportajın en dikkat çeken noktalarından biri Tether CEO’su JL van der Velde oldu. Bildiğiniz gibi Tether CEO’sunun gizemli kişiliği kripto para camiasında pek çok söylentiye sebep olmuştu. Ardoino, CEO’nun hiçbir zaman kamuya mal olan bir kişi olmak istemediğini ve bunun kişisel bir tercih olduğunu ifade ederek konuya açıklık getirmiş oldu.

Bitfinex yöneticisi ek olarak Tether’ın şeffaflığını ve hükümetler ile son kullanıcının bu sektörden en iyi şekilde yararlanması için ortaklaşa çalışmalarda bulunulduğunu vurguladı.

Ardoino, Türkiye’de binlerce kullanıcılarının bulunduğunu ve buradaki kripto para ekosisteminden memnun olduklarını da dile getirdi.

Bitfinex CTO’su düzenleyici kurumlar ile çalışmalara devam ederek stablecoin ekosistemini daha da ileriye taşımanın ana hedefleri olduğuna dikkat çekti.

Röportajın tam haline BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu