Kripto Para HaberleriHaberler

Tether, Tüm Söylentileri Savurup Attı!

Paolo Ardoino, dünyanın en büyük stabilcoini Tether‘in dolara 1’e 1 sabitini kaybettiğine dair endişelerin ortasında, yatırımcılara güvence vermek için devreye girdi. Tether’in baş teknoloji sorumlusu, kripto ekosisteminde kritik bir rol oynayan madalyonun arkasındaki özel şirketin, son 24 saatte 600 milyon dolarlık bir geri ödeme bile dahil olmak üzere geri ödemelerle ilgili hiçbir sorunu olmadığını vurguladı.

Ardoino dün Twitter Spaces’ta “Aslında mandal kırılmadı. Tether 1 dolardan geri ödemeyi onurlandırmasaydı kırılmış olurdu.” dedi. Ardoino, kripto öncüleri Jan3’ün CEO’su Samson Mow ve Blockstream CEO’su Adam Back ile bir saat boyunca sohbet etti.

Twitter Spaces sona erdikten kısa bir süre sonra, USDt olarak bilinen Tether, günün erken saatlerinde kısa bir süreliğine 94,55 sente düştü ve Aralık 2020’den bu yana en düşük seviyesine düşen sabitini geri aldı. Kripto piyasalarında bugün kısmen Tether’in geleceğiyle ilgili endişeler üzerine konuşuldu. Trader’ların yüksek oynaklık zamanlarında fonlarını park ettikleri yer yer olarak bilinen CryptoCompare‘e göre tüm Bitcoin’in yaklaşık yarısı USDt ile satın alındı. UST olarak bilinen çok daha küçük bir stabilcoin olan TerraUSD bu hafta çöktü ve birçok trader diğer stabilcoinlerin de UST’yi takip edebileceğinden endişelendi. Bazı yeni kripto kullanıcıları da UST ile USDt’yi karıştırmış olabilir.

Tether Bloomberg
Tether Bloomberg

Mow; “Bu kesinlikle kafa karışıklığının bir parçası. Etrafta uçuşan bir sürü Tether fudu var. Piyasada sadece büyük bir kafa karışıklığı ve panik var.” dedi. CoinMarketCap‘e göre Bitcoin, son yedi günde %20’den fazla değer kaybetti.

1.500’den fazla kişinin katıldığı Spaces tartışmasının çoğu, Tether’in TerraUSD’den nasıl farklı olduğuna değinerek geçti. UST’nin sabitlenmesinin algoritmalar ve ticaret teşvikleri yoluyla sürdürülmesi gerekiyordu ve kısmen Bitcoin rezervlerine dayanıyordu. Ardoino, bu arada Tether’in rezervlerinin yarısından fazlasını ABD Hazinelerinde tuttuğunu söyledi. Bu nedenle, birçok kişi fon kullanmak istediğinde, Tether menkul kıymetleri hızlı bir şekilde satabilir ve UST’nin yapamayacağı bir şey yapabilir.

Ardoino, “En kötü durum senaryosunda, Tether sadece küçülür” dedi.

Ardoino, UST’nin hatasının, kripto fiyatları düşse bile geri ödemelerin gerçekleşmesini sağlamak için çok hızlı büyümek olduğunu söyledi. Ardoino, faydalarının da verim çiftçiliği ile sınırlı olduğunu söyledi. Ardoino “kullanıcılar %20’ye varan bir getiri elde etmek için onu merkezi olmayan finansa yatırdılar ve ödemelerde veya ticarette kullanılmadı” dedi. Bu arada Tether, günlük ihtiyaçlardan evlere kadar her şeyi satın almak için kullanılıyor.

Jan3 CEO’su Mow; “Tether’in arkasında gerçek bir kullanım örneği var ve bu diğer projelerde eksik” dedi.

Blockstream CEO’su Back, ilgili bir token olan Luna’nın fiyatını artırmaya çalışarak stabilcoinin düşüşüne neden olmak için Terra’nın arkasındaki risk sermayedarlarını suçladı.

Back; “Yapmak istedikleri Luna tokenlerinin değerini artırmak. Daha fazla insanı LUNA’ya girmeye teşvik etmek için faiz oranlarının bir kısmını %20’ye çıkarmak amacıyla Luna’nın bir kısmını kullanıyorlar. Müzik durana kadar eğlenceli görünüyor.” dedi.

Alt çizgi?

Back; “Bu, herkesin daha güvenli, daha sağlam şeyler yapmanız gerektiğini fark etmesini sağlıyor. Piyasaya rasyonalite dayatmalı.” dedi.

Kaynak: Bloomberg

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu