Kripto Para HaberleriHaberler

Tether CTO’su Paolo Ardoino şirketin “son derece şeffaf” olduğunu belirterek rezervleriyle ilgili suçlamalara yanıt verdi

Tether, kripto para birimlerinin alım satımında “geçiş anahtarı” olarak kullanılır. Başka bir deyişle, birçok kripto para birimi, euro veya dolar gibi geleneksel para birimleriyle doğrudan satın alınamaz, ancak en popüler stabilcoin olan USDt ile değiştirilir.

USDt komisyonları genellikle geleneksel finans sisteminde yürürlükte olan komisyonlardan çok daha düşüktür. USDt’yi çevreleyen ana soru, Tether’ın her bir tokeni gerçekten bir dolarla destekleyip desteklemediği etrafında yatıyor.

Şubat 2021‘de, Tether’a bağlı kripto para borsası Bitfinex, önceki yıllarda fon kayıplarını gizlediği ve rezervler hakkında yalan söylediği iddialarını sona erdirmek için New York Başsavcılığı’na 3 aylık raporlar sunması konusunda anlaştı.

Sekiz ay sonra, federal olarak yetkilendirilmiş bir organ olan ABD Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Tether’e 41 mlyon dolarlık bir ” kripto para cezası” uyguladı ve şunları söyledi: ”Moore Cayman tarafından yapılan bir denetime göre Tether toplam 69 milyar dolarlık varlığa sahip. Ancak şirket, bu varlıkların dökümünü henüz kamuya açıklamadı.”

Tether ve Bitfinex’in CTO’su Paolo Ardoino, Bloomberg Linea ile yaptığı röportajda, şirketin ve ana ürünü olan Tether kripto para biriminin 2014’te ve Şubat ayının başına kadar baş döndürücü bir şekilde büyüdüğünü söyledi.

Ardoino, ciddi manada büyüdükleri için inceleme altında olduklarını ifade etti. Öte yandan Bitfinex’in 2016 senesinde iki kişi tarafından 119.754 BTC çaldığı bir saldırıya dikkat çekti.

Şu anda 5 milyar dolardan fazla olan bu para ABD makamları tarafından ele geçirildi. USDt aynı zamanda Latin Amerika’da havale göndermek için en çok kullanılan kripto varlık iken, Arjantin ve Venezuela gibi enflasyon ve devalüasyondan etkilenen ülkelerde ödeme şekli olarak kullanımı artıyor.

Bu anlamda Ardoino şunu teyit ediyor: “Nüfusların para birimlerini özgürce kullanımını durdurmaya çalışamazsınız. Nasılsa bir çözüm bulacaklar ve özgürce seçebilseler daha iyi” .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu