bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,484.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,745.72
tether

Tether (USDT)

$ 1.01
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216944
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 211.28
Bitcoin HaberleriHaberler

Tesla, Bitcoin Ödemelerini Tekrar Kabul Etmeye Başlayabilir

Dünyanın önde gelen elektrikli otomobil üreticisi Tesla, araçları için Bitcoin ve kripto ödemelerini kabul etmeye devam edebileceğini ima etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu üçüncü çeyrek raporuna göre Tesla, kripto para ödemelerini kabul etmeye başlayabilir.

Tesla, Mart ayının sonuna kadar, belirli bölgelerdeki belirli ürünlerin satışı için Bitcoin’i ödeme olarak kabul etti ancak Mayıs 2021’de bu uygulamayı askıya aldı:

“Gelecekte, ürünlerimiz ve hizmetlerimiz için kripto para birimlerinde (“dijital varlıklar”) işlem yapma uygulamasını yeniden başlatabiliriz.”

Rapor, Tesla’nın dijital varlıklarının 30 Eylül itibariyle “adil piyasa değerinin” 1,83 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şirket şunları ekledi:

“Dijital varlıkların hem yatırım hem de nakde likit bir alternatif olarak uzun vadeli potansiyeline inanıyoruz.”

Tesla, BTC’den 1.3 Milyar Dolar Kazandı

Tesla, üçüncü çeyrek finans raporunda, mevcut BTC varlıklarını hesaba katmak için 51 milyon dolarlık bir değer düşüklüğü ücreti almak zorunda olduğunu bildirdi.

Dijital varlık muhasebesi kuralları, bir varlığın fiyatının dönem içinde düşmesi durumunda şirketin bunu bir değer düşüklüğü olarak bildirmesi gerektiğini belirtiyor.

Ancak fiyat artarsa ​​bilançoda kazanç olarak gösterilmez. Bitcoin fiyatları çeyrek boyunca 30 bin dolar ile 52,7 bin dolar arasında değişse de 41,5 bin dolarda sona erdi.

Tesla’nın bu yılın başlarında Bitcoin’e yaptığı büyük hamlenin ardından şirket, ikinci çeyrekte hisselerinin %10’unu sattı ve bu çeyreğin kazancını 272 milyon dolar artırdı.

Bitcointreasuries’e göre Tesla şu anda mevcut fiyatlarla tahmini 2,7 milyar dolar değerinde yaklaşık 43.200 BTC’ye sahip. Şirket, stoğunun %10’unu sattıktan sonra bile, bu yatırımdan neredeyse 1,3 milyar dolar kâr elde etti.

Tesla web sitesine göre mevcut fiyatlarla tahmini 7,4 milyar dolar değerinde yaklaşık 114 bin BTC’ye sahip olan MicroStrategy’nin ardından Bitcoin’in en büyük ikinci kurumsal sahibi oldu. Ödeme firması Square, yaklaşık 8.000 bitcoin tutan listede üçüncü sırada yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala