bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
Kripto Para HaberleriHaberler

Temasek Tarafından Kurulan Affinidi, Web 3.0’ı Güneydoğu Asya’ya Genişletmek İçin Yeni Bir İş Birimi Kurdu

Devlete ait yatırım şirketi Temasek tarafından kurulan Singapur merkezli Affinidi bugün, Web 3.0 blok zincirinden yararlanarak Güneydoğu Asya’da bankaya sahip olmayan milyonlarca bireye ve küçük ölçekli işletmelere hizmet etmeyi amaçlayan Finnovate adlı yeni bir iş biriminin başlatıldığını duyurdu.

Affinidi Finnovate, yetersiz bankalı bireylerin ve işletmelerin finansal hizmetlere erişmesine yardımcı olmak için merkezi olmayan protokoller ve doğrulanabilir kimlik bilgileri (VC’ler) gibi Web 3.0 teknolojilerini kullanmak için bankalar, sigortacılar, varlık yöneticileri, fintechler ve düzenleyiciler dahil olmak üzere finansal hizmetler sektörüyle ortaklık kuruyor.

Dünya Bankası’nın Findex verilerine göre, küresel çapta 290 milyonu ASEAN’da olmak üzere 1,7 milyardan fazla insan yetersiz bankaya sahip. Ayrıca, ASEAN’daki 55 milyondan fazla KOBİ’nin şu anda ihtiyaç duydukları kredilere erişimi yok.

Affinidi Finnovate’in genel müdürü Varsha Jagdale, “Aşırı bankacılığın sonuçlarından biri, ASEAN’daki nüfusun %20’sinden daha azının krediye erişiminin olmasıdır” dedi. “Pandemiden çıkarken, bu, bölge genelinde ekonomik büyüme üzerinde potansiyel bir el freni.” Diye ekledi.

Affinidi Finnovate‘in teknolojisi, bireylerin ve işletmelerin doğrulanabilir kimlik bilgilerini (finansal kayıtlardan sağlık kayıtlarına ve eğitim sertifikalarına kadar bilgileri temsil etmek için kullanılabilecek dijital sertifikalar) kullanmalarına izin verecek ve belge eksikliğinden kaynaklanan bankacılık engelini ortadan kaldıracak.

Bireyler dijital kimlikleri üzerinde kontrole sahip olacak ve temeldeki dağıtılmış defter teknolojisi, finansal kurumların çok ihtiyaç duyulan finansal hizmetleri sağlamak için gerekli verileri doğrulaması adına hızlı, şeffaf, değişmez ve kurcalamaya dayanıklı bir yol sağlayacak.

Jagdale, “Dünyanın her yerindeki insanlar ve işletmeler, çoğumuzun doğal olarak kabul ettiği bankacılık ürünlerine, yalnızca doğru belgeleri sunmakta zorlandıkları için erişemiyor” dedi. Affinidi Finnovate, finans kurumları ve fintech firmaları arasındaki işbirliklerini kolaylaştırmak için merkezi olmayan bir kimlik platformu olan ChekFin’deki ASEAN Finansal İnovasyon Ağı ve BCG FinTech Kontrol Kulesi ile de ortaklık kurdu.

Bugün Singapur Fintech Festivali’nde başlatılan girişim, finans kuruluşlarının, blok zincirinde değişmez bir şekilde saklanacak olan iş referansları, aldıkları ödüller ve yatırımcı fon kayıtları gibi FinTech firmalarının doğrulanmış kimlik bilgilerini almalarını sağlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala