Blockchain HaberleriHaberler

Son 30 Günde Cardano’ya 70’ten Fazla Yeni Akıllı Sözleşme Geldi

Cardano ağındaki geliştirmeler, daha fazla geliştiriciyi çekmeye devam eden yeni akıllı sözleşmeler özelliğiyle platformun rekor büyümesini sağladı

13 Aralık 2021 ile 13 Ocak 2022 arasında, Cardano tabanlı bir akıllı sözleşmeler platformu olan Plutus‘a dayalı akıllı sözleşmelerin sayısı, 897’den 969’a yükselerek 72 proje daha Cardano’ya ekledi.

Cardano’daki artan akıllı sözleşme sayısı, ağın büyük olasılıkla alana hakim olan Ethereum‘a karşı büyük bir rakip olarak ortaya çıkacağı fikrini doğruluyor.

Cardano'nun Plutus senaryosunda son 30 günlük akıllı sözleşmeler. Kaynak: Cardano Blockchain Insights
Cardano’nun Plutus senaryosunda son 30 günlük akıllı sözleşmeler. Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Cardano bu sektörde nispeten yeni bir oyuncu olmasına rağmen, akıllı sözleşmenin bir ayda %8’in üzerinde büyümesi, ağ, merkezi olmayan uygulamaların geliştirilmesi için go-to-blockchain olma yolunda ilerlerken bu gelişme önemli bir kilometre taşıdır.

Eylül’deki Alonzo yükseltmesini izleyen akıllı sözleşmeler özelliği, Cardano’nun geliştiricileri cezbetmek için çeşitli önlemler aldığını gördü. Örneğin, blok zincirini kullanmayı amaçlayan yaklaşık 800 projeyi çeken 4 milyon dolarlık bir fon kuruldu.

Başarı, Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson‘ın akıllı sözleşme özelliğinin kullanıma sunulmasındaki gecikmelerin olumsuz bir algıya yol açtığını açıklamasının ardından geldi. Ancak, ilerlemeden etkilendiğini de kabul etti.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Meksika’da 5.78 Bitcoin’e Ev Satışı Yapıldı

Hoskinson; “Yazılımı üç kez yeniden yazmak zorunda kaldık; mimaride ve satıcılarda büyük değişiklikler oldu. İşe yaramayan yaklaşımlar vardı; Elbette gecikmeler oldu” dedi.

Akıllı sözleşme, Cardano’nun benimsenmesine katkıda bulunan en yeni özellikler arasında yer alıyor. Cardano, Kusama ve Polkadot ile birlikte 2021’de Github’daki en gelişmiş kripto para projesiydi.

Ağdaki gelişmeler aynı zamanda Cardano’nun sürdürülebilirlik çabasının bir parçası. Özellikle, Cardano Vakfı geçtiğimiz günlerde Cardano kullanan bir restorasyon projesinin ilk hedefine bir milyonun üzerinde ağaç dikme hedefine ulaştığını açıkladı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu