Kripto Para HaberleriBlockchain HaberleriHaberler

Solana Ağ Kesintisinin Bedelini DeFi Kullanıcıları Ödedi

Solana ağı 48 saatliğine tekrar kapatıldı; ancak bu kez kredi alan kullanıcılar ağır tasfiyelerle karşı karşıya kaldıkları için bedelini ödemek zorunda kaldılar.

Kripto piyasası Cuma günü ağır yaralar alırken, Solana kripto topluluğundaki ticaret yapanlar ve DeFi kullanıcıları arasında paniğe neden olan başka bir ağ aksaklığı yaşadı.

48 Saatlik Solana Ağ Kesintisi

Solana ağı son birkaç ay içinde birden fazla sorun yaşadı ve bu güncel olay Ocak ayındaki ikinci olay. Ancak diğer olayların aksine, son kesinti yaklaşık 48 saat sürdü.

Solana ekibi, sorunu ilk olarak 21 Ocak 2022 Cuma günü saat 03:00’te fark ettiklerini söyledi.

Ekip, “Ana ağ-beta kümesi bir miktar performans düşüşü yaşıyor, şu anda sorunu araştırıyoruz” dedi.

Soruşturma, ekibin Cumartesi günü saat 20:55’te nedeni tespit edebilmesinden önce 24 saatten fazla sürdü.

Solana Durum sayfasındaki kısa rapora göre, sorun botlar tarafından yapılan “aşırı mükerrer işlemlerden” kaynaklandı.

Sorun Pazar günü, “sorunun en kötü etkilerini azaltmak” için tasarlanan v1.8.14‘ün yayınlanması ve benimsenmesinin ardından yaklaşık 19:19’da çözüldü.

Ekip, “Gelecek olan bu sürümler, önümüzdeki 8-12 hafta içinde daha fazla iyileştirme yapılması beklenen ağın durumunu iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu özelliklerin çoğu şu anda titizlikle test edildikleri Testnet’te yayında” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Andreessen Horowitz, İki Yeni Kripto Fonu için 4.5 Milyar Dolar Artırmayı Planlıyor

DeFi Kullanıcıları Bedelini Ödedi

Ağ sorunu çözülürken, blok zincirindeki DeFi kullanıcıları, ağın kapalı olduğu 48 saat boyunca ağır tasfiyelerle karşı karşıya kaldıkları için bedeli ödemeye maruz bırakıldı.

Hafta sonu Solana ağ kesintisi, kripto pazarındaki en kötü zamanlardan birinde gerçekleşti. Fiyatlar büyük oranda kırmızıya döndü, tasfiye göründü ve kullanıcılar zorla tasfiyeden kaçınmak için bakiyelerini doldurmanın yollarını arıyorlardı.

Ne yazık ki, Solend gibi borç verme platformlarından SOL gibi teminatlı varlıklarla kredi alan Solana ağ kullanıcıları, blok zinciri tıkanıklıkla mücadele ederken piyasanın erimesi sırasında varlıklarını kurtaramadı. Daha sonra yönetim kurulu genelinde büyük bir tasfiye oldu ve kullanıcılar kayıplarını saymayla yüz yüze bırakıldı.

Solana merkezli borç verme protokolü, “Kullanıcıların ağ tıkanıklığı nedeniyle tasfiye edilmekten kendilerini kurtaramadıkları ve uzlaşmaya çalıştıkları sorunların acı bir şekilde farkındayız” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu