bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,484.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,745.72
tether

Tether (USDT)

$ 1.01
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216944
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 211.28
HaberlerBlockchain Haberleri

Singapur Hükümeti Tarafından Desteklenen Blockchain Projesi Partior, Faaliyete Geçti

Kısmen Singapur hükümeti tarafından desteklenen blok zinciri tabanlı takas ve uzlaştırma platformu olan Partior, bugün faaliyete geçti.

Proje, katılımcı bankalarla Singapur doları (SGD) ve ABD doları cinsinden uçtan uca anlaşmalar gerçekleştirdiğini duyurdu. 

Küresel sınır ötesi işlemlerin 2022’de 156 trilyon ABD Dolarına ulaşması bekleniyor ve Partior platformu, ticari banka parasını sayısallaştırarak ve “atomik” bir para birimi kullanarak finansal kurumlar için ödemelerdeki yavaş ödeme hızları ve pahalı işlem ücretleri gibi sorunlu noktaları çözmeyi amaçlıyor.

Bu, bankalar arasındaki işlemlerin sonuçlandırılması için gereken süreyi günlerden saniyelere indirerek likiditeyi serbest bırakacak ve uzlaşma riskini azaltacak.

Platformu kullanmak ayrıca potansiyel olarak aracılara olan ihtiyacı azaltıyor ve maliyet tasarrufu sağlıyor. Partior, artık euro, İngiliz sterlini ve Japon yeni dahil olmak üzere daha fazla ortağa ve fiat para birimine ölçeklendirmeye odaklanıyor.

Partior CEO’su Jason Thompson yaptığı açıklamada, “Partior, yeni nesil ödeme teknolojisinin fikrine ve birlikte yaratılmasına tamamen yatırım yapıyor” dedi. 

Yönetici, konuşmalarının devamında “Sınır ötesi işlemlerde ödeme sürecini hızlandırırken giderek daha fazla bağlantılı bir dünyayı destekliyoruz. Bu, kaynak, teknoloji ve uyumlu işbirliği yatırımları gerektirecek.” ifadelerini kullandı.

Partior, fiat ve merkez bankası dijital para birimine (CBDC) odaklandı. Thompson, “Dünya çapında toplu benimseme hedefine ulaşabilirsek, ortaklarımız müşterilerine çok daha iyi hizmet sunabilir” dedi. 

Singapurlu DBS Bank, ABD yatırım bankası JP Morgan ve Singapur devlete ait yatırım şirketi Temasek tarafından ortak girişim olarak kurulan Partior’un yaratılması, Singapur Parası (MAS) tarafından yönetilen çok aşamalı bir deney olan Project Ubin tarafından katalize edildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala