Kripto Para HaberleriHaberler

Singapurlu geliştirici Malezya’da 1000’den fazla maden kulesi kuracak

2022 senesinde kripto sektöründe büyük inşaat planları hazırlanıyor. Güneydoğu Asyalı geliştirici Hatten Land Limited’in yan kuruluşu Hatten Edge Pte. Ltd., SMI CS Pte ile Malezya’da 1.000’den fazla kripto madenciliği kulesinin inşası için bir anlaşma içerisindeydi. Aktarılan bilgilere göre madencilik teçhizatı sayısı daha da yüksek olabilir.

Resmi basın açıklamasında şunlar belirtildi:

“Şubat ayından Mart 2022’ye kadar ek 1.500 Kripto Madenciliği kulesi teslim edilecek ve kurulacak. SMI tarafından ek 1.000 Kripto Madenciliği kulesi sağlanabilir.”

Malezya, işletmeler için elektrik fiyatının kWh başına yaklaşık 0.092 dolar olduğu nispeten ucuz güç oranlarıyla  Bitcoin madencilik endüstrisinde son derece ünlüdür.

Bu arada, Arcane Research tarafından hazırlanan bir rapora göre, Malezya’da 1 BTC madenciliğinin elektrik fiyatı 10.000 ila 20.000 dolar arasında. Hatta bazı bölgelerde daha da düşük denilebilir.

Öte yandan bu avantaj, kendi faaliyetleri için enerji çeken lisanssız kripto madencilerinde bir artışa yol açtı. Malezya hükümeti , “elektrik hırsızlığının” ciddiyeti ve iddia edilen elektrik kesintisi ve hatta yangın kazası riski nedeniyle bu tür suçluları sıkı sıkıya tutuyor. Sert duruşunu kanıtlayan yetkililer, 2021’de 1.000‘den fazla kripto madenciliği platformunu kapattı.

Şimdi, ülkede kurumsal düzeyde kripto madenciliği için iddialı planlar var. Malezya’nın elektrik fiyatları cazip olsa da, tropikal iklimi endişe verici bir faktördür. 

Hiç şüphe yok ki, hem kripto gözlemcileri hem de çevreciler Güneydoğu Asya ülkesinin küresel hashrate payından daha fazla pay alma şansı olup olmadığını görmek için haberleri takip edecekler.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi, Malezya’nın hashrate payının geçtiğimiz yıl dalgalandığını ve muhtemelen kripto madenciliği ekipmanlarına yönelik yüksek profilli baskınlarla bağlantılı olduğunu gösteriyor.

Ağustos 2021’de ülkenin ortalama hash oranındaki payı %4,59 idi. Hatten Land’in planları beklendiği gibi ilerlerse, 2022 istatistiklerinde yakında bir artış görülebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu