Bitcoin HaberleriHaberler

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin Teknik İncelemesi Artık 13 Yaşında

İkonik BitcoinBTC ) teknik incelemesi, ilk olarak 31 Ekim 2008‘de Satoshi Nakamoto adlı anonim bir kişi veya kuruluş tarafından yayınlandı. Bu teknik incelemenin üstünden tam 13 yıl geçti.

Bitcoin başlıklı Beyaz kağıt, kendi kendini yöneten güvenli ve miktar açısından sınırlı olan bir teknolojiyi yansıtıyordu. Bunun yanında peer-to-peer online ödeme sistemine duyulan ihtiyacı öngörmüştü. Bitcoin ağı 03 Ocak 2009‘da başlatıldı ve her bir Bitcoin’in fiyatı 0,0008 Dolar’dı.

Bitcoin başlangıçta geleneksel finans kurumları tarafından bir tehdit olarak algılanırken, on üç yıllık topluluk desteği ve büyüyen bir kullanıcı tabanı Bitcoin’i İnternet çağı için en karlı yatırımlardan biri haline getirdi. 

Bugün Bitcoin, lansmanından bu yana %7,749,999,900 değer kazandıktan sonra 60 bin doların üzerinde istikrarlı bir ticaret değerini koruyor. 

Bitcoin teknik incelemesi, üçüncü bir tarafa güvenme riski olmadan çifte harcamayı önlemek için bir çözüm önermektedir. Bunu yapmak için, bilgisayarların işlem birimi (CPU) gücü açısından kötü aktörleri alt ederek işlemleri onaylayan ‘dürüst’ düğümlerin kullanımından bahseder.

İlginçtir ki, Bitcoin teknik incelemesi, her işlemin güvenilirliğini sağlamak için dürüst düğümlere olan ihtiyacı açıklayan 15 “dürüst” ve bir “dürüst olmayan” ifadeye sahiptir. Satoshi Nakamoto’nun sözleriyle:

“Elektronik işlemler için güvene dayanmayan bir sistem önerdik. Dürüst düğümler CPU güçleriyle oy verirler. Genişletmeye çalışarak geçerli blokları kabul ettiklerini ve üzerinde çalışmayı reddederek geçersiz blokları reddettiklerini ifade ederler.”

Bitcoin ekosistemi, sabit sınırına veya maksimum 21 milyon BTC arzına yavaş yavaş yaklaşırken, geliştirici topluluğunun, blok zincirindeki Bitcoin işlemlerini onaylayan madencileri teşvik etmek için mevcut kuralları değiştirmesi gerekecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala