Kripto Para HaberleriHaberler

Rusya’nın Kriptoları Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kullandığı İddiaları Tartışmalara Yol Açıyor

Rusya‘ya yaptırımlar uygulanmaya başlandığından beri, kripto para birimlerinin yaptırımları atlatmak için kullanılabileceğine dair söylentiler yayılmaya devam ediyor.

Şimdi ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Rus kuruluşları tarafından potansiyel kripto kullanımı konusundaki endişelerini dile getirdi.

Christine Lagarde, kripto para birimlerinin “dünya çapında birçok ülke tarafından Rusya’ya karşı kararlaştırılan yaptırımları aşmaya çalışmanın bir yolu olarak kullanıldığını” iddia ediyor.

Argümanı, “şu anda, belki 2021’den beri gördüğümüz en yüksek seviye” olduğunu belirterek, Rus Rublesi‘nin kripto para birimlerine ve stabilcoinlere doğru hareketine dayanıyor.

Geçen ay, Rus Rublesi ile Tether (USDT) arasındaki hacim, varlığın küresel ticaretinin %2’sinden fazlasını temsil ederek yükseldi.

Artan hacimlerin, Batılı güçlerin Rusya’ya uygulayacağı yaptırımların beklentisiyle olduğuna inanılıyordu. Hacimler, Rus varlıklarını ve bireylerini onaylayan spekülasyonları kripto para birimlerine çevirecek gibi görünüyor.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta, kripto para birimlerinin merkezi olmayan doğasının bir boşluk oluşturduğunu savunarak Lagarde’nin endişelerini yineledi.

Panetta; “Rusya’ya yönelik yaptırımları aşmak için kripto varlıklarının kötüye kullanılması riski, bu pazarların en katı standartlara uyması gerektiğinin önemli bir hatırlatıcısı” dedi.

Kripto para borsalarından varlık sınıfına genel bir yasak getirmelerini isteyen Elizabeth Warren ve Ukrayna Başbakan Yardımcısı da endişelerini dile getirdi.

ABD Adalet Bakanlığı yaptırımları uygulamak için bir görev gücü başlatırken Coinbase, şüpheli faaliyetler nedeniyle 25.000 Rus cüzdanını engellediğini duyurdu.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Yatırım Bankası Cowen, Dijital Birimi Başlattı

Peki Rusya Yaptırımlardan Kriptoyla Kaçabilir mi?

Birçok endüstri uzmanı, düzenleyiciler tarafından halihazırda uygulamaya konulan kapsamlı önlem nedeniyle Lagarde’nin iddialarına itiraz ediyor. Binance ve diğer borsalar, yaptırım uygulanan bankalar tarafından verilen kartların kabul edilmeyeceğini duyururken, diğerleri kripto piyasasının Rusya’nın büyük ölçekli bir hamlesini destekleyecek kadar büyük olmadığını savundu.

Chainalysis’in kurucu ortağı Jonathan Levin, firmasının “Rusya veya Putin’in yaptırımlardan kaçınmak için sistematik olarak kripto para birimleri kullandığına dair bir kanıt görmediğini” söyledi.

Ukrayna Blockchain Derneği Başkanı Michael Chobanian, “Bütün sayıların arkasındaki kişi benim, bunun nasıl olduğunu biliyorum ve fiattan kriptoya büyük miktarda para aktarmak imkansız, yani bu fiziksel olarak imkansız” dedi.

FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, medyada borsaların Rusya’ya karşı yaptırımların uygulanmasında rol oynamadığı yönündeki haberlerden duyduğu hayal kırıklığını da dile getirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu