Kripto Para HaberleriHaberler

Rusya, Yaptırımlardan Kaçmak İçin Kriptoyu Kullanıyor mu?

Blockchain güvenlik ve araştırma şirketi Elliptic, yaptırım uygulanan Rus vatandaşı veya Rusya menşeili kuruluşlara bağlı kripto cüzdanlarını ortaya çıkarmak için yetkililerle birlikte çalışıyor.

Birleşik Krallık merkezli şirket, yaptırım uygulanan Rus yetkililere ve oligarklara bağlı olabilecek milyonlarca dolarlık “önemli miktarda kripto varlığa” sahip bir cüzdan keşfetti.

14 Mart’ta Bloomberg’e konuşan Elliptic’in kurucu ortağı Tom Robinson, kripto paranın yaptırımlardan kaçmak için kullanılabileceğini söyledi. Bununla birlikte, Rusya‘nın bunları atlatmak için kripto varlıklarına yönelmesinin pek olası olmadığı geniş çapta bildirildi ve genel olarak kabul edildi.

Rapor, keşfettiği cüzdandaki kriptonun tam değerini veya elinde bulundurduğu varlıkların niteliğini belirtmedi. Robinson, kripto kullanımının ölçeğinin söz konusu olduğunu ekleyerek şunları söyledi:

“Oligarkların tüm servetlerini kriptoya aktararak yaptırımları tamamen aşabilecekleri gerçekçi değil. Kripto yüksek oranda izlenebilir. Kripto, yaptırımlardan kaçınmak için kullanılabilir ve kullanılacak; ancak bu çok da olası değil.”

Elliptic, anonim kullanıcıların dijital varlıkları ruble ile takas etmesine izin veren 400’den fazla kripto hizmeti belirledi. Ayrıca, 15 milyondan fazla kripto adresini Rusya ile ilgili suç faaliyetlerine bağladı.

Robinson, bu hizmetlerden bazılarında ruble ile ilgili faaliyetlerin savaş başlamadan bir hafta önce arttığını da sözlerine ekledi. Ethereum ve ERC-20 işlemlerini anonimleştiren Tornado Cash, hizmetleri kısıtlamayı veya yaptırımlara uymayı reddeden bir sağlayıcıdır.

Robinson, küresel düzenleyicilerin yaptırım taleplerine uyan Coinbase ve Binance gibi yüksek profilli borsalara atıfta bulunarak, “Genel olarak, yaptırım uyum seviyesi çok yüksek” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Singapur’dan Rusya’ya Darbe Üstüne Darbe

Elliptic, Ukrayna‘nın insani yardım çabalarını destekleyen kripto bağışlarını da takip ediyor. Şirketin 12 Mart saat 02:30’daki son güncellemesi, Ukrayna hükümetine ve orduya destek sağlayan bir STK’ya toplam 63,8 milyon dolar gönderildiğini ortaya koydu.

Merkel Science, Ukrayna için toplam kripto bağışlarında 93,6 milyon dolarlık çok daha yüksek bir rakamın variyetini gösteren raporu hazırlamak için çeşitli kaynaklara başvurdu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu