Kripto Para HaberleriHaberler

Rusya Merkez Bankası, Sberbank’a Dijital Varlık Çıkarma Yetkisi Verdi

Dün, Rusya Merkez Bankası Sberbank’a dijital varlık ihraç etme ve takas etme lisansı verdiğini açıkladı.

Hareket, merkez bankasının kripto para birimi ticareti, madenciliği ve kullanımı konusunda tam bir yasaklama çağrısından sadece iki ay sonra geldi.

Dünkü açıklama, bankaya Batı yaptırımlarının etkisini hafifletmeye çalışırken ek seçenekler sunabilir.

Rusya’nın en büyük perakende bankası Sberbank, yaptırımların Rusya’ya maruz kalan sektörler üzerindeki etkisini ve Avrupa merkezli iştiraklerden sermaye çıkışlarını gerekçe göstererek Avrupa piyasalarından çekildiğini açıkladı.

Sberbank Dijital Varlıklar İçin Yeşil Işık Yaktı

Devlet tarafından işletilen bir banka olan Sberbank ve finansal ekosistem Lighthouse, CBR‘nin siciline eklendi ve iki şirkete dijital finansal varlıkları ihraç etme ve platformlarında takas etme yetkisi verildi.

Banka dün yaptığı açıklamada, şirketlerin piyasa sermayesini çekmek, dijital varlıkları borç verenin sistemi aracılığıyla satın almak veya diğer dijital varlık işlemlerini yürütmek için kendi dijital varlıklarını oluşturmak için Sberbank’ın platformunu kullanabileceğini söyledi.

Sberbank’ın işlem bölümü müdürü Sergey Popov, “Dijital varlıklarla daha yeni başlıyoruz” dedi.

Popov, şirketlerin bir ay içinde blockchain platformunda ilk işlemlerini yapabileceklerine dikkat çekti.

Borç Verene Yaptırımlar

ABD ve Avrupa Birliği, Sberbank’a yaptırım uyguladı. ABD Hazinesi’ne göre, Rusya’daki tasarruf hesaplarının en yüksek pazar payını kontrol ediyor ve ülkenin birincil alacaklısı.

Londra Menkul Kıymetler Borsası’nda, yabancı emanetçi hisseleri, ticaretin durması ve son belirtilen fiyatın her biri 0,05 ABD doları olmasıyla yaklaşık %100 düştü.

Sberbank, kurumsal müşteriler için kendi dijital parasını ihraç etme lisansı için Ocak ayında Rusya merkez bankasına başvurdu. Sberbank, dijital varlığı iş yaptığı şirketlerin kullanımına sunmayı amaçladı.

Sberbank CEO’su German Gref, 2020’nin sonlarında bankanın, henüz piyasaya sürülmemiş olmasına rağmen, Sbercoin adlı kendi kripto para birimini oluşturmak için Amerikan çokuluslu yatırım bankasıJP Morgan ile işbirliği yaptığını belirtti.

Rus Bankası İçin Yaşam Çizgisi

Sberbank’a karşı uygulanan sakatlayıcı yaptırımlar, merkez bankasının kripto konusundaki bariz politika değişikliği ile birleştiğinde, dijital para birimlerinin banka için bir “can damarı” anlamına gelebileceği yönündeki spekülasyonları ateşledi.

Ancak analistler, yaptırım uygulanan finansal firmaların kripto kullanımı yoluyla yaptırımlardan kaçamayacağına inanıyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Tether ve Bitfinex CTO’su Paolo Ardoino Muhabbit ile Gerçekleştirdiği Röportajda İddialara Cevap Verdi!

Kripto para birimlerinin Rusya’nın finansal istikrarını, vatandaşların refahını ve para politikası egemenliğini tehlikeye atabileceği konusunda endişeli olan merkez bankası, Rusya’daki kripto para birimi sektörünü kontrol etmeyi tercih eden maliye bakanlığı ile çatıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu