HaberlerKripto Para Haberleri

Rusya Merkez Bankası, Döviz Çıkışını Önlemek İçin Kriptoları da İzliyor

Rus yerel basınında dün çıkan haberlere göre, Rusya Merkez Bankası (CBR), ülkenin ticari bankalarının CBR‘nin “yurtdışına döviz çıkışını önlemeye yönelik özel ekonomik tedbirlerini” atlatmayı amaçlayan kullanıcı işlemlerini izlemeyi hızlandırmasını tavsiye etti. Tavsiye, Rusya’dan sermaye çekmek için araçlar arasında yer alan kripto ticareti üzerinde daha yakın bir gözetim içeriyor.

CBR’nin başkan yardımcısı Yuri Isaev tarafından Çarşamba günü bankacılık kuruluşlarına gönderilen mektup, onları müşterilerinin “olağandışı davranışlarına” daha fazla dikkat etmeye yönlendiriyor. Bu talimat, “anormal” işlem faaliyetini ve olağandışı harcama modellerini içeriyor. Mektupta, dijital para birimleri aracılığıyla herhangi bir para çekme işleminin de daha fazla dikkat çekiyor olması gerektiği belirtiliyor.

“Gerekirse şüpheli işlemler engellenmeli ve bunlarla ilgili bilgiler Federal Mali İzleme Servisi’ne (Rosfinmonitoring) iletilmelidir.”

Ukrayna savaşının ve bunun sonucunda ortaya çıkan ekonomik yaptırımların ilk günlerinde yabancı para çıkışını sınırlamak için özel önlemler alındı. Rus vatandaşlarının döviz işlemlerini 5.000 ABD Doları ile sınırlandırmayı ve yurt dışına seyahat edenler için 10.000 ABD Doları nakit üst sınırını içeriyor. “Dost olmayan” yargı bölgelerindeki insanlardan gayrimenkul, menkul kıymetler ve diğer varlıkları satın almak için devlet izni gerekiyor.

Rusya Bankalar Birliği başkan yardımcısı Aleksey Voylukov gazetecilere, CBR’nin tavsiyelerinin, özellikle kripto borsaları aracılığıyla uygulanan limitleri aşmak için planların yayılmasını önlemeyi amaçladığını açıkladı.

10 milyondan fazla Rus vatandaşının toplamda yaklaşık 5 trilyon ruble (63 milyar dolar) kripto paraya sahip olduğu düşünüldüğünde, haberler hiç de şaşırtıcı değil. Visa ve Mastercard kartlarının devre dışı bırakılması ve kendi hükümetlerinin işlemlere katı kısıtlamalar getirmesi nedeniyle, birçok Rus vatandaşı, fonlarını taşımak için tek seçenek olarak kriptoyla baş başa kaldı.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Kenyalılar, geçen yıl kripto para dolandırıcılığında 120 milyon dolar kaybetti

Rus oligarklarının servetlerini saklamaya çalıştığına dair yayılan söylentilere rağmen, hızla yükselen enflasyon ve hükümetin parasal kontrolünü sıkılaştıran bir ortamda dijital varlık altyapısına güvenenler nihayetinde sıradan insanlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu