Kripto Para HaberleriHaberler

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Kripto Platformlarından Bilgi Almak İçin Yetki İstiyor

Rusya Federasyonu Federal Güvenlik Servisi, ajanlarının diğer kuruluşlar arasında kripto para birimi platformlarından bilgi talep etmesine izin veren bir taslak emir yayınladı. Kurum, bu hareketin Rusya’daki yolsuzlukla mücadele mevzuatında yapılan değişiklikleri takip ettiğini kaydetti.

FSB, Rusya’da Yolsuzlukla Mücadele Kontrolleri İçin Kripto Verilerine Erişim İstiyor

Rusya’nın başlıca kolluk kuvveti olan Federal Güvenlik Servisi (FSB), yolsuzlukla mücadele çabalarının bir parçası olarak çalışanlarına çeşitli kurum ve kuruluşlardan bilgi almaları için ek yetkiler vermeye karar verdi. 

Belgeye göre, FSB ajanları, yolsuzlukla mücadele denetimleri sırasında gayrimenkul haklarının tescilinden sorumlu kredi kuruluşları, vergi makamları ve devlet organlarına bilgi taleplerini iletmek için izin alacaklar. “Dijital finansal varlıkların ihraç edildiği bilgi sistemlerinin operatörleri” de sırayla listelendi.

Gelişme, yolsuzlukla mücadeleyle ilgili Rus mevzuatında yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesinden sonra geldi. 1 Ocak 2021‘den bu yana, kripto para birimleri gibi dijital finansal varlıklar Rusya’da mülk olarak kabul ediliyor.

Bu gereklilik, Vladimir Putin tarafından Aralık 2020‘de imzalanan ve “Dijital Finansal Varlıklar Hakkında” yasanın uygulanmasına ilişkin bir başkanlık kararnamesinden kaynaklanmaktadır. Kripto para haber kaynağı Forklog bir raporda, onaylanması halinde, FSB’nin bu platformlara sorgu gönderebileceği için gelişmenin bitcoin borsalarını etkileyeceğini belirtti.

Putin’in geçen yılki emri, Rusya’daki hükümet çalışanlarını kripto para varlıklarını açıklamaya zorladı. Dijital varlıkları nereden satın aldıkları ve değerleri hakkında ayrıntılı bilgi vermek zorunda kaldılar. 10 Kasım 2020 tarihli belgeye göre devlet çalışanlarının çocukları ve eşlerinin de dijital para fonlarını açıklamaları gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala