bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
Kripto Para HaberleriHaberler

Rus Hackerlar, Kripto Para Birimi Dolandırıcılıklarında YouTube Kanallarını Kullanıyor

Google’ın Tehdit Analizi Grubu, siber suçluların son iki yıldır kimlik avı kampanyalarında YouTube içerik oluşturucularını hedef aldığını ortaya çıkardı. 

Siber saldırganlar genellikle Youtube kanalını ele geçiriyor ve ya onları daha yüksek bir fiyata satıyor. Bunun yanında dijital varlık dolandırıcılığı yayınlamak için de kullanıyorlar.

YouTuber’lar, Dikkat!

Google’ın raporunda ekip, Rus hackerların e-postalar ve çerez hırsızlığı yapan yazılımlarla pek çok YouTube kullanıcısına saldırdığını açıkladı.

Kullanılan bazı kötü amaçlı yazılımlar RedLine, Predator The Thief, Vidar, Azorult, Raccoon, Grand Stealer ve daha fazlasını içeriyordu.

Saldırganlar ayrıca kurbanlarını sosyal medya sayfaları veya çevrimiçi oyunlar aracılığıyla cezbediyor. Ana hedefleri, daha sonra yüksek bir fiyata satabilecekleri veya üzerlerinde kripto sahtekarlığı yayınlayabilecekleri yüksek dereceli YouTube içerik oluşturucularının kanallarıdır.

Google’ın ekibi, YouTube, Trust & Safety, Gmail, CyberCrime Investigation Group ve Safe Browsing ile işbirliği yaptı.

Karşılıklı çabaların ardından grup, Gmail’deki ilgili kimlik avı e-postalarının sayısını Mayıs 2021’den bu yana %99,6 oranında azalttı. Ayrıca kurbanlara gidecek 1,6 milyon iletiyi engelledi.

Yaklaşık 62.000 Güvenli Tarama sayfası uyarısı görüntüledi. Ortalama 4.000 hesabı geri yükledi ve 2.400 dosyayı engelledi.

Google‘ın Tehdit Analizi Grubu “Tespit çabalarının artmasıyla, saldırganların Gmail’den diğer e-posta sağlayıcılarına (çoğunlukla email.cz, post.cz ve aol.com) geçtiğini gözlemledik. Ayrıca, kullanıcılarımızı korumak için, daha fazla araştırma için faaliyetleri FBI’a bildirdik” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala