bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,217.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,752.87
tether

Tether (USDT)

$ 1.00
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215819
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 212.59
Kripto Para PiyasasıHaberler

Robinhood Güvenlik İhlali 7 Milyon Kullanıcıyı Etkiledi

Kripto ve hisse senedi ticareti uygulaması, kullanıcılarının verilerinin geçen hafta çalındığını söyledi.

Kısa Notlar

  • Robinhood, geçen hafta bilgisayar korsanlarının kullanıcı verilerine kapsamlı erişim elde ettiği bir güvenlik ihlali yaşadı.
  • 5 milyon kişinin e-posta adresleri çalınırken, 2 milyon kişinin tam adı çalındı.
  • Hiçbir finansal veri çalınmadı ve Robinhood’un müşterilerinin hiçbiri herhangi bir finansal kayıp yaşamadı.

Ticaret uygulaması Robinhood bugün bir güvenlik ihlalinin saldırganların kullanıcı bilgilerine erişmesine neden olduğunu bildirdi.

Etkilenen Milyonlarca Kullanıcı

Robinhood’a göre, saldırganlar 5 milyon kullanıcının e-posta adresini ve 2 milyon kişinin tam adını aldı.

Ayrıca, 310 kişinin adı, doğum tarihi ve posta kodu dahil olmak üzere ek bilgileri çalındı. Bu müşterilerin 10’unun “daha kapsamlı hesap ayrıntıları ortaya çıktı”. Şirket, SSN‘ler, banka hesap numaraları veya banka kartı numaraları gibi hiçbir finansal bilginin çalınmadığını söylüyor. Ayrıca, hiçbir müşteri finansal kayıp yaşamamıştır.

Robinhood, saldırganın bilgilerin sızdırılmaması için şantaj ücreti talep ettiğini, ancak bu taleplere uyup uymadığını söylemediğini de sözlerine ekledi. Şirket, olayı yasal makamlara bildirdiğini ve güvenlik firması Mandiant‘ın soruşturma yürüttüğünü söylüyor. Robinhood, olayın 3 Kasım Çarşamba akşamı geç saatlerde gerçekleştiğini bildirdi ancak kesin bir zaman vermedi.

Diğer Şirketler Hedef Alındı

Diğer çeşitli kripto şirketleri, aynı modeli izleyerek daha az ciddi veri sızıntısı gördü. Ekim ayının sonlarında CoinMarketCap, yaklaşık 3 milyon kullanıcının e-posta adreslerini sızdırdı.

Benzer saldırılara maruz kalan diğer şirketler arasında Celsius, Ledger ve BitMEX yer alıyor. Bu şirketler her bir saldırının kapsamını mutlaka açıklamasa da, her şirketin kabaca 1 ila 3 milyon kullanıcısı var ve bu saldırıları varsayılan olarak küçültüyor.

Bu haftaki saldırının daha büyük ölçeği, muhtemelen Robinhood’un nispeten ana akım çekiciliğinden kaynaklanıyor. Robinhood yalnızca bir kripto para uygulaması değil, ikincil kripto özelliklerine sahip bir perakende hisse senedi ticareti uygulamasıdır.

Robinhood’un yaklaşık 31 milyon kullanıcısı var, bu da saldırının kullanıcı tabanının dörtte birinden azını etkilediği anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala