Haberler

Rapora Göre Lightning Network 10 Sene İçerisinde 700 Milyon Kullanıcıya Ulaşabilir

Arcane Research, Lightning Network kullanıcılarının sayısının 2030 yılına kadar 700 milyonu geçebileceğini tahmin ediyor.

Bazı uzmanların tahminlerine göre, Katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network 10 sene içerisinde devasa bir kullanıcı kitlesine ulaşacak. Arcane Crypto’nun araştırma bölümü, ölçeklendirme çözümü Lightning Network’ün kullanımıyla ilgili gelişmeleri ayrıntılarıyla anlatan The State of Lightning raporunu Ekim ayının başlarında yayınladı.

Rapor, Lightning’in kullanımının 2020‘nin başından bu yana önemli ölçüde arttığına dair yorum yapıyor. Rapora göre cüzdan ödeme hacmi her ay %20 arttı. 

Raporda Lightning’in birleşik kullanımının 2030 yılına kadar potansiyel olarak 700 milyonun üzerinde kullanıcıyla sonuçlanması bekleniyor.

Arcane, El Salvador gibi ülkeler tarafından yönetilen havale ağının kullanılmasının buna büyük katkı sağlayacağını belirtiyor. Diğer ülkeler de bu hamleleri takip ederse, bu devasa büyümenin daha olası olacağını belirtiyor.

Lightning Network’ü daha geniş bir konuma yerleştiren Arcane, Lightning ekosistemini alt sektörlere ayırıyor. Bunlar arasında düğüm yönetimi, likidite hizmetleri, cüzdanlar, yatırımcı ödeme çözümleri ve tasarruflar bulunuyor.

Arcane Research bu sonuçlara Lightning Network’ün geliştirilmesine öncülük eden birçok firmadan biri olan OpenNode ve Lightning Labs’ın yardımıyla ulaştı.

Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark da rapor ve ölçeklendirme çözümünün büyümesi hakkındaki düşüncelerini sunarak “internetin yerel işlem raylarını oluşturmanın bir sprint değil bir maraton olduğunu” söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala