bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,484.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,745.72
tether

Tether (USDT)

$ 1.01
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216944
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 211.28
Kripto Para HaberleriHaberler

RACIB Başkanı, Rusya’nın Kripto Paraları Düzenlemek İçin Hiçbir Şey Yapmadığını Söyledi

Rusya’nın Ocak 2021‘de ilk kripto para yasasını kabul etmesine rağmen, yerel bir endüstri savunucusuna göre ülkenin kripto para piyasası hala büyük ölçüde düzenlenmemiş ve çok fazla belirsizlikle ilişkili hareket ediyor.

Rusya Kripto Ekonomi, Yapay Zeka ve Blok Zinciri Derneği (RACIB) başkanı Yury Pripachkin, mevcut Rus kripto düzenlemelerinin sistematik çözümlerle ilgisi olmayan “yarı önlemlerden” başka bir şey olmadığını savundu.

Pripachkin, “Rusya, küresel kripto pazarının %10‘unu oluşturan yerel kripto para piyasasını düzenlemek için kesinlikle hiçbir şey yapmadı” dedi. Rus kripto pazarının büyüklüğünün, 270 milyar dolarlık yıllık federal bütçe geliriyle karşılaştırılabilir olduğunu da sözlerine ekledi.

Pripachkin, Rusya’nın “Dijital Finansal Varlıklar Üzerine” kripto yasasının geniş anlamda kripto için yasal bir temel oluşturduğunu, ancak akıllı sözleşmeler gibi büyük endüstri terimlerini tanımlamadığını dile getirdi. Bunun yanında kripto madenciliği, ihraç ve vergilendirme gibi faaliyetleri düzenlemediğini iddia etti.

RACIB başkanı, Rus kripto para birimi endüstrisinin büyük ölçüde gri bir bölge olduğunu düşünme konusunda yalnız değil. Uluslararası hukuk firması Debevoise & Plimpton’da bir danışman olan Anna Maximenko da benzer görüşlere sahip.

Maximenko, “Kripto para birimlerinin cirosunun diğer yönleri, borsalar ve yatırımcılara yönelik gereksinimler de dahil olmak üzere şu anda düzenlenmemiştir.” dedi.

Uzmana göre, düzenlemenin olmaması, Rusya’da hiçbir kripto borsasının kayıtlı olmadığı ve sakinlerin Binance, Huobi Global, Paxful ve diğerleri gibi yabancı kripto borsalarının hizmetlerini kullanmak zorunda olduğu bir duruma yol açıyor.

Maximenko, “Rusya Merkez Bankası’nın kripto para birimleri konusundaki olumsuz duruşu göz önüne alındığında, Rus kripto borsalarının olmayacağı, yabancı kripto borsalarının ise gri bir bölgede kalacağı bir durum olabilir” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte, Rus hükümeti, kendi vatandaşlarının çıkarları söz konusu olduğunda Bitcoin’e şüpheyle yaklaşıyor ve Rusya Merkez Bankası, kripto yatırımları yerel yatırımcılar arasında son derece popüler hale geldiğinden, işlemleri kripto borsalarıyla sınırlamak istiyor .

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala