Faydalı BilgilerHaberler

Private Key Nedir? Ne İşe Yarar?

Private key’in (özel anahtar) tek amacı, başkalarına belirli bir kripto para birimi adresinin sahibi olduğunuzu kanıtlamaktır. Bir özel anahtarın kontrolünü ele geçirirseniz, bir işlem yapma ve o adresle ilişkili fonları harcama olanağına sahip olursunuz. Özel anahtar, başka bir kişi veya kuruluşla asla paylaşmamanız gereken bir şeydir; anahtarın adı, asla paylaşılmaması gerektiğine dair bir ipucu görevi görür.

Private Key Nedir?

Varlık sahipliğinin doğrulanması ve cüzdanın şifrelenmesi özel anahtarlarla yapılırken, genel adreslerin oluşturulması genel anahtarlarla yapılır. Genel adresler, cüzdanı tanımlamak ve para almak için kullanılır. Bir kripto para cüzdanı kurarken, genellikle on iki kelimeden oluşan bir tohum cümlesi ile karşılaşacaksınız. Bu kelimeler, sonsuz sayıda olası ortak anahtar ve bunlara karşılık gelen özel anahtar kombinasyonunun insan tarafından okunabilir bir temsilidir.

Private Key Nasıl Çalışır?

Bir adresin sahibi olduğunu göstermek için, onunla ilişkili özel anahtarın size ait olduğunu bildirmeniz yeterlidir. Para birimini özel bir anahtar yerine blok zincirinde tutmanın bir yararı, daha güvenli olmasıdır. Bu yaygın yanılgı, kripto para anahtarlarının kripto para cüzdanlarında saklandığı yönündedir.

İsterseniz cüzdan taşıyabilirsiniz; ancak anahtarlarınızı güvende tutmak için bunu yapmanız gerekmez. Kullanıcıların büyük çoğunluğu için özel anahtarları güvenli bir cüzdanda tutmaları şiddetle tavsiye edilir.

Bir Bitcoin işlemi yapmak için, tüm ağa özel anahtarınızın oluşturulduğuna dair bir mesaj yayınlayarak adresi kontrol ettiğinizi kanıtlamalısınız. Özel anahtara sahip olmanız bunu kanıtlıyor. Bu ilk yorum ilk bakışta doğru görünebilir; ancak durumun böyle olmadığını bilmelisiniz. Özel anahtarınızın ne olduğu asla başkasına açıklanmaz.

Özel anahtarınızı herhangi bir şekilde kullanmak sizi artık özel yapmaz ve bu, gizlilik ve şifrelemenin temel bir ihlalidir. İmzanızı göndermek için maalesef otomatik olarak hesaplanan belirli bir denklem kullanmanız gerekir. İmzalama bu nedenle basit ve hızlı olacaktır, bu nedenle istediğiniz sıklıkta imza atmaktan çekinmeyin.

Her özel anahtar için bir ortak anahtar üretilir. Size zaten nakit göndermiş olan farklı bir göndericiden para kabul etmek için bir genel anahtar yayınlanmalıdır. Özel bir anahtardan genel bir anahtar oluşturmak mümkündür; ancak bu, işlemi tersine çevirmeye çalışırken çok daha zor hale gelir.

Bu İçerik de İlginizi Çekebilir: Block Explorer Nedir? Ne İşe Yarar?

Private Key ve Public Key Farkı

Private Key (Özel Anahtar)

Özel anahtar, verilerin şifrelenmesine ve şifresinin çözülmesine ek olarak, kriptografik işlevleri gerçekleştirmek için de kullanılır. Bu paylaşılan şifreleme anahtarı, hem gönderenler hem de alıcılar tarafından hassas bilgileri şifrelemek için kullanılır. Özel anahtar, simetrik anahtar olmanın yanı sıra, her iki taraf da ona sahip olduğu için asimetrik anahtar olarak da bilinir. Genel anahtar şifrelemesi yerine özel anahtar şifrelemesini kullanmak çok daha hızlıdır.

Public Key (Genel Anahtar)

Genel anahtarlar verileri şifrelemek için, özel anahtarlar ise şifresini çözmek için kullanılır. Şifrelenmiş hassas bilgilerin hem göndericisi hem de alıcısı özel anahtarı paylaşır. Açık anahtar, asimetrik şifreleme olarak da adlandırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu