Kripto Para HaberleriHaberler

Porto Riko’ya Kripto Zengini Yağıyor! Sebep?

Kısa Notlar

  • Porto Riko, kripto yatırımcıları ve şirketleri için bir vergi cenneti haline geliyor.
  • Adanın kanunları, sermaye kazancı vergi indirimi isteyen anakara ABD vatandaşlarının akınına neden oldu.
  • Vergi muafiyetlerinden yararlanamayan yerli halkın kızgınlığı ise giderek artıyor.

Bir yıllık tropikal iklim ve dostane kripto vergilendirmesi, Porto Riko‘yu ABD‘li kripto zenginleri için popüler bir destinasyon haline getiriyor. Vergi kanunları, Porto Rikolu olmayan sakinleri adadayken elde edilen kazançlar üzerinden herhangi bir sermaye kazancı vergisi ödemekten muaf tutuyor. Kurallar, yaklaşık on yıl önce, her ikisi de azalırken adaya nakit ve insanları davet etmek için getirildi. Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz, vergi planının ekonomik faydalarına şüpheyle baktığını söyledi.

İşi yeni Porto Rikoluları gemiye almak olan kurumlar ve vergi avukatı Giovanni Mendez aşırı meşgul haldeler. Müşterilerinin neredeyse %50’si kripto yatırımcıları veya şirketleri. Birincil vergi avantajı, adada yılda en az 183 gün kalırsa, kişinin sermaye kazancı vergisine tabi olmamasıdır. ABD’de kısa vadeli sermaye kazançları %37’ye kadar vergilendirilirken, uzun vadeli sermaye kazançları %20’ye kadar vergilendirilir. İkincisi, bir yıldan fazla tutulan kriptoyu içerir. Kurumlar vergisi de ABD anakarasına kıyasla %17 oranında düşürüldü.

Eski anakara sakinleri tanıklık ediyor

Adaya taşınma konusunda Amerikalı kripto yatırımcısı George Burke, “Uçağa bindim, sadece arkadaşımın evinde bir oda kiralayarak uçaktan indiğim gün ihtisasımı kurdum ve saati başlattım” dedi.

Yakın zamanda Porto Riko’ya taşınan bir blockchain yatırım fonu başkanı olan Theodore Agranat, içinde yaşadığı açık fikirli topluluğu seviyor. O ve karısı çocuklarına evde eğitim veriyor ve hatta NFT‘ler, kripto gibi kripto ile ilgili konuları müfredatlarına eklediler.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Eski Taylandlı SEC Başkanı, Kripto Vergilendirmeleriyle İlgili Konuştu

Eski bir Austin sakini olan David Johnston, ailesi ve şirketi ile Porto Riko’ya taşındı. Kullandığı ofis binasının Pantera Capital, Redwood City Ventures (bir kripto risk sermayesi şirketi) ve NFT.com dahil olmak üzere birçok kripto şirketi içerdiğini söylüyor.

Porto Riko’da yerliler hiç mutlu değil

ABD vatandaşlarının akını bazı yerlileri rahatsız etti. Emlak fiyatları ve yaşam maliyeti arttı ve kızgınlık artıyor. Luxury Collection Real Estate’ten Francisco Diaz Fournier, “Envanter eksikliği ve yüksek talep, Porto Riko’da daha önce hiç görmediğimiz fiyatlara yol açtı” dedi.

Washington D.C.’den eski bir hükümet çalışanı olan Keiko Yoshino, kripto bilgi açığını kapatmaya çalışıyor ve kriptoyu bir topluluk oluşturmak için bir fırsat olarak görüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu