Kripto Para HaberleriBlockchain HaberleriHaberler

Portekiz: Ukraynadan Kaçan Geliştiricilerin Ana Vatanı

Ukrayna vatandaşı Maria Yarotska, ülkesindeki savaştan kaçmak ve istihdam edilmek için kızını da yanına alarak Portekiz‘in Lizbon şehrine gitti.

Yarotska’nın işvereni, yakın zamanda Avrupa’nın en batısındaki Portekiz’de bir ofis kuran Ukraynalı bir kurucu ortağı olan bir blok zinciri şirketi olan NEAR’dır. Şirket, Rusya’nın işgali sonrasında ülkeden kaçan Ukraynalı mültecilerin destekçisi oldu ve Yarotska orada kendini evinde gibi hissediyor. Geçen hafta Lizbon’daki geçici konutundan, “Burada bir sürü meslektaşım var. Belgelerimi yasallaştırmama yardım edecekler ki Portekiz’de kalabileyim.” dedi.

Portekiz, yerinden edilmiş Ukraynalılara sığınma sağlayan birçok Batı Avrupa ülkesinden biridir; ancak dijital para birimi kazançları üzerinden vergi alınmayan bir merkez olarak kurulmuş olması nedeniyle kripto endüstrisindeki işçiler için özellikle çekicidir. Uygun fiyatlı evler, ılıman sıcaklıklar ve yerleşik bir Ukrayna topluluğu da kripto meraklılarını cezbetti ve Ukrayna topluluğu, Rus işgalinden önce ülkedeki en büyük beşinci yabancı uyruklu gruptu.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından bu yana Portekiz, anavatanlarındaki yıkımdan kaçan 13.000 Ukraynalıya kırmızı halı serdi, ayrıca ülkeye giriş için gerekli giriş prosedürlerini basitleştirdi ve hızlandırdı. Portekiz Göçmenlik ve Sınır Hizmetleri, bunun 2015 ve 2021 yılları arasında ülkeye giren Ukraynalıların sayısıyla aynı olduğunu ve Ukraynalıların Brezilya ve İngiliz gruplarının ardından üçüncü en büyük gurbetçi grubu haline gelmesiyle toplamı 40.000’e çıkardığını söyledi.

Yazılım geliştiriciye göre Portekiz büyük bir pazar

Bir yazılım geliştiricisi olan Valentin Sotov, anavatanından sadece bir sırt çantası ve bir dizüstü bilgisayarla kaçtıktan sonra, Portekiz’i kripto endüstrisi için önemli bir pazar olarak görüyor. Sotov, kripto tabanlı bir metaverse oyunu olan Amber’i geliştiriyor ve Portekiz’i “ürünümüz için büyük bir fırsat; çünkü tek bir yerde çok sayıda BT çalışanı ile çalışma imkanımız var” şeklinde tanımlıyor.

Gerçekten de Portekiz, önemli bir teknoloji konferansı olan yıllık Web Zirvesi’ne ve sıcak kripto konularını tartışmak için barlarda gayri resmi toplantılara ev sahipliği yapıyor. Portekizli girişimciler, değeri 1 milyar doların üzerinde olan az sayıda özel kripto girişimi kurdu. Kuzey Portekiz’de ofisleri bulunan bir dijital varlık bankası olan Anchorage Digital’in Portekizli bir kurucusu var.

Web3, fintech ve yapay zeka girişimlerini finanse eden bir risk sermayesi şirketi olan Indico Capital’in yönetici ortağı Stephen Morais, gözünü Portekiz’e dikmiş 250 kripto yatırımcısıyla Telegram grubuna hükmediyor.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Bukele Yanıldı mı? 4 Milyon Cüzdan; Neredeyse 0 İşlem!

İspanya‘dan birçok kripto meraklısı katılıyor

İspanya hükümetinin tüm kripto sahiplerinin vergi kaçakçılığını önlemek için varlıklarını beyan etmeleri gerektiğine dair kararının ardından, İspanya’dan kripto yanlıları sınırı geçerek Portekiz’e geçiyorlar. Vigo, İspanya’da blockchain ve kripto mevzuatı konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan Maria Extremadouro; “Bana konuyu danışmaya gelen her üç kişiden ikisi ülkeden ayrılıyor. Portekiz’e giden çok fazla yetenek var.” dedi.

Ukraynalı gurbetçilerin dil engeli ve tanıdık olmayan çevre nedeniyle kendilerini evlerinde hissetmeleri biraz zaman alabilir; ancak Yarotska kızı için bir ev ve bir okul buldu. Yarotska bu hafta bir Telegram mesajında “İyi olduğumu söylemenin doğru olacağını düşünüyorum” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu