bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 56,919.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,698.52
tether

Tether (USDT)

$ 0.996322
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.215098
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.17
HaberlerKripto Para Haberleri

Pop ikonu BTS, Güney Kore’deki kripto vergi tartışmasına nasıl girdi?

Güney Kore, K-Pop Grubu BTS sayesinde kripto sektöründe düzenleyici bir sarsıntının ortasında. Bu arada, vergi beyannamelerinin kripto kazançlarını içermesi için 1 Ocak 2022 son tarihi yaklaşıyor. Çoğunluktaki Demokrat partinin 2023 için yasayı zorlamak istediği düşünüldüğünde, bu hararetli bir tartışma konusu.

Vergi dinamiti

Son raporlara göre, K-pop grubu BTS, vergi tartışmalarında siyasi bir “dinamite” dönüştü.

Son zamanlarda, milletvekili Noh Woong-rae, yapıdaki mevcut boşlukları yansıtarak, vergi yasasının BTS tarafından yaklaşan NFT‘leri dahil edip edemeyeceğini sorguladı:

BTS NFT’lerine hiç kimse tek bir kuruş vergi ödemediğinde, yalnızca diğer sanal varlıklar vergilendirilmek isteniyorsa, hükümetin politikasını kim izleyecek?

İnternetteki diğer günlerde olduğu gibi, BTS manşetlere çıkıyor. Ve eğer raporlara inanılırsa, Army Coin ve Bitget borsası grubun fandomundan yararlanmaya çalıştı. BTS fandomu, topluluk tarafından genellikle ARMY olarak anılır. Buradaki sorun, borsanın grubun fotoğrafını teklifi tanıtmak için kullandığı bildiriliyor.

Ancak BTS’in ajansı Hybe, Army Coin ile herhangi bir bağlantıyı reddetti:

Portre haklarının ihlali de dahil olmak üzere, şu anda diğer yasal ihlalleri araştırıyoruz ve tüm ihlallere karşı yasal işlem başlatacağız.

Ayrıca, K-pop grubu, takas edilemez token (NFT) ürünleri için Upbit’in değişim operatörüyle ortaklık kurdu. Daha önce tartışılan düzenleyici değişiklik bağlamında, Upbit kısa süre önce Güney Koreli düzenleyici tarafından KYC raporunda temiz bir not aldı. Bu arada, 27 diğer kripto borsası ve 13 operatör hala inceleme altında.

Bu haber de ilginizi çekebilir: Güney Kore’li Milletvekilleri Tartışmalı Kripto Vergi Yasasını Ele Almaya Hazırlanıyor

Tahminlere göre Upbit, pazar hakimiyetini sürdürürken işlem büyüklüğü ve hacmine göre pazar payının yaklaşık %80’ini talep ediyor.

Hızlı zengin ‘Kimchi Premium’

Güney Kore, kripto düzenlemelerine yönelik baskıların yanı sıra, dolandırıcılık çevrelerini patlatma konusunda hızlı davrandı. Son zamanlarda, Ulusal Polis Teşkilatı Siber Suç Soruşturma Birimi birkaç tutuklama yaptı. Yakın zamanda üç kişinin bir “kimchi premium” dolandırıcılığını düzenlediği için tutuklandığı bildirildi.

Kore’de ticareti yapılan kriptonun denizaşırı ülkelerden daha yüksek fiyatlandırıldığı sözde ‘Kimchi Premium’ yatırımı, genellikle hızlı zengin bir plan olarak kullanılır. Dolandırıcılar, yurtdışından sanal para birimi satın alarak ve yerel bir borsada satarak yatırımcıları hızlı karlarla cezbeder.

Ülke polisi, 38 kişinin soruşturma dairesine şikayette bulunduğunu, ancak benzer dolandırıcılıkların kurbanı olan yaklaşık 470 kurban olduğunu kaydetti. Birçok yaşlı kurbanın da toplam 2 milyar wona varan kayıplarla fonlarını kaybettiği bildiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala