Kripto Para HaberleriHaberler

Polygon, 850 Milyon Dolara Kadar Katastrofik Kaybı Başarıyla Önledi

Kısa Notlar

  • Polygon, tehlikeli bir güvenlik açığını açığa çıkaran beyaz şapkalı bir bilgisayar korsanına DeFi tarihindeki en yüksek hata ödülünü verdi.
  • 2 milyon dolar, ağın dikkatini 850 milyon dolara varan kayıplara yol açabilecek potansiyel bir kusura çekmek için ödendi.
  • Ağlar protokollerini güçlendirmek için çabalarken, DeFi son aylarda güvenliği konusunda ciddi eleştirilere maruz kaldı.

Polygon, ağının güvenliği için hiçbir taş bırakmıyor ve son hamle, beyaz şapkalı bir hacker’a ödül ödenmesi. Potansiyel olarak, ekibin hızlı eylemleri sayesinde toplam 850 milyon dolar tasarruf sağlandı.

2 Milyon Dolarlık

Polygon, Gerhard Wagner‘e verilen 2 milyon dolarlık ödülle DeFi‘deki en büyük ödül rekorunu kırdı. Beyaz şapkalı bilgisayar korsanı, Poligon Plazma Köprüsü’nde, kötü oyuncuların yanık işlemlerini 223 kez şaşırtıcı bir şekilde bırakmalarına izin veren bir hata keşfetti.

Fark edilmeden bırakılırsa, hatadan yararlanılarak ağ için önemli kayıplara neden olabilir. Ağa göre, 100.000 dolar ile gerçekleştirilen bir saldırı 22 milyon doların üzerinde kayıplara neden olabilir ve tam ölçekli bir saldırı 850 milyon dolarlık varlığı tehlikeye atabilir. Keşif yapıldıktan sonra, ekip sorunu 30 dakika içinde çözmeye başladı ve basın zamanında, sorun herhangi bir kullanıcı fonu kaybı kaydedilmeden başarıyla çözüldü.

Ödül programına bir güvenlik hizmetleri şirketi olan Inmmunefi ev sahipliği yapıyor ve şirketin CEO’su Mitchel Amador keşiften çok memnun kaldı. “Harika çalışması ve mükemmel raporu için Gerhard’ı tebrik ediyoruz ve Polygon’dan hızlı yanıt, sonraki düzeltme ve hızlı ödeme için teşekkür ediyoruz” dedi.

Hata, Polygon ve Ethereum arasında çapraz iletişim için esasen güvenilmez bir kanal olan Polygon’un Plazma köprüsünde keşfedildi. Polygon, 10.5 milyar dolarlık piyasa değeri ile 21. en büyük proje olan Ethereum üzerinde geliştirilmiş ölçeklenebilirlik çözümleri için tasarlanmış bir protokoldür.

Gelişmiş Güvenlik Çabaları

Bir dizi güvenlik ihlali ve kripto para birimlerine karşı yüksek profilli saldırılar göz önüne alındığında, Polygon ödül programını başlattı. Program, Immunefi’nin potansiyel tehditlerin ciddiyetine karar veren sınıflandırma sistemi tarafından düzenlenir. Ödüller 1.000 dolardan başlar ve keşfedilen tehdidin boyutuna bağlı olarak 2 milyon dolara kadar çıkabilir. Beyaz şapka korsanları, sistemdeki güvenlik açıklarını arayan akıllı sözleşmeleri ve diğer kodları araştırır.

Polygon’un kurucu ortağı Jaynti Kanani, “Immunefi’deki bu ödülün diğer web 3.0 projeleri için bir örnek oluşturmasını ve web 3.0’a katkıda bulunmak ve onu gelecekteki güvenlik tehditlerine karşı daha dayanıklı hale getirmek için beyaz şapkalı güvenlik araştırma topluluğundan Giga beyinlerini çekmesini umuyoruz” dedi.

Ağustos ayında Poly Network, 600 milyon dolarlık varlık kaybına yol açan bir saldırıya uğradı, ancak hoş bir değişiklikle, bilgisayar korsanı tüm varlıkları iade etti ve 500.000 dolarlık bir hata ödülü ile ödüllendirildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala