bitcoin

Bitcoin (BTC)

$ 57,127.00
ethereum

Ethereum (ETH)

$ 4,700.92
tether

Tether (USDT)

$ 0.999326
dogecoin

Dogecoin (DOGE)

$ 0.216040
litecoin

Litecoin (LTC)

$ 209.45
Kripto Para HaberleriHaberler

PBoC Yetkilisi, Çin’in 140 Milyon Dijital Yuan Cüzdanıyla Dönüm Noktasına Ulaştığını Söyledi

Bir PBoC yetkilisi, Çin‘deki dijital yuan hesaplarının sayısının Haziran ayının sonundan bu yana neredeyse yedi kat artarak 140 milyona ulaştığını söyledi.

Çin’deki dijital yuan cüzdanlarının sayısının, 10 milyonunun kurumsal hesaplar olduğu için 140 milyona yükseldiği bildiriliyor. e-CNY‘deki işlemler 62 milyar yuan’a veya 9.7 milyar dolara ulaştı.

Haziran Ayından Yedi Kat Daha Fazla

Ulusal bir para biriminin dijital bir versiyonunu oluşturmaktan bahsederken, Çin’in çabaları küresel olarak en gelişmişler arasındadır. Son aylarda, en kalabalık ülke, e-yuanı yerel halk arasında yaygınlaştırmayı amaçlayan çok sayıda kampanya başlattı.

Tüm bu gelişmelerin ardından Çin Halk Bankası‘nın üst düzey bir yetkilisi, dijital yuan cüzdanı açan kişi sayısının 140 milyona ulaştığını ve bunun yerel nüfusun yaklaşık %10’una eşit olduğunu bildirdi. Karşılaştırıldığında, bu hesaplar Haziran ayında neredeyse yedi kat daha azdı ve 24 milyonda kaldı.

Dijital yuan işlemleri de dört ay önce 5,4 milyar dolardan şu anda 9,7 milyar dolara önemli ölçüde arttı.

Bununla birlikte, tek şartın bir telefon numarası sağlamak olduğu için bir kişinin birden fazla hesap açabileceğine işaret ediliyor.

e-CNY ödeme işlemi yöntemi nispeten yeni olduğu için suç faaliyetlerinde kullanılabilir. Bu notta, başka bir rapor, Xinmi Polisinin, ülkenin kara para aklama operasyonlarında ilk dijital yuan kullanımını kırdıktan sonra 11 çete üyesini tutukladığını okuyor. Suçluların Kamboçya’da saklanan denizaşırı bir dolandırıcılık grubu adına hareket ettikleri bildirildi.

ABD-Çin Dijital Yuan Tartışması

Gelecek yıl Pekin’de yaklaşan Kış Olimpiyat Oyunları ve daha özel olarak Çin’in sporcuların ve yabancı ziyaretçilerin CBDC‘sini kullanmalarına izin verme niyeti, iki ekonomik Süper Güç arasındaki gerilimi kızdırdı.

Cumhuriyetçi Senatörler Cynthia Lummis, Marsha Blackburn ve Roger Wicker, ABD Olimpiyat Komitesi’ni casusluk endişeleri nedeniyle Amerikan sporcularının etkinlik sırasında dijital yuan kullanmasını yasaklamaya çağırdı.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerikalılara “ruha uymalarını” ve dijital yuanı sorun çıkarmayı bırakmalarını söyleyerek sözlü saldırıya çabucak geri döndü. Çinli yetkililer, ABD’nin dijital para biriminin tam olarak ne olduğunun farkında olmadığını belirterek daha da ileri gitti:

“Dijital para biriminin gerçekte ne olduğunu anlamalarını öneriyoruz. ABD’li politikacılar, Olimpiyat Tüzüğü’nde öngörülen ruha uymalı, sporu siyasi bir mesele haline getirmeyi bırakmalı ve Çin’deki dijital para biriminden sorun çıkarmayı bırakmalıdır.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala