Kripto Para HaberleriHaberler

PBoC Başkanı, 140 Milyondan Fazla İnsanın Dijital Yuan Hesabına Sahip Olduğunu Söylüyor

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ile yaptığı denemeler, Ekim 2021 için güncellenen rakamların Hong Kong Fintech Haftası’nda açıklandığı gibi, yavaşlama belirtisi göstermiyor.

PBoC’nin Dijital Para Birimi Enstitüsü başkanı Mu Changchun‘a göre, günlük işlemlerde nakdin yerini almak üzere yola çıkan dijital yuan (e-CNY), hem bireyler hem de şirketler arasında ilgi görüyor. Çarşamba günü konferansta konuşan Mu, bireysel dijital yuan hesaplarının sayısının 140 milyona ulaştığını ve şirketlerin 10 milyon hesap daha oluşturduğunu söyledi.

e-CNY için resmi lansman tarihi hala belirsiz olsa da Çin, denemelerin sunumunu bir düzineden fazla bölgeye genişletmeye devam etti. CBDC kabul kamu hizmetleri, catering hizmetleri, ulaşım, perakende ve hükümet hizmetlerinden geniş bir yelpazede ilgi görüyor.

PBoC yöneticisi ayrıca farklı e-CNY cüzdan türlerini de detaylandırdı. Yıllık işlem sınırı 50.000 yuan (7.800 dolar) olan temel cüzdanın etkinleştirilmesi için yalnızca bir telefon numarası gerekir. Kullanıcılar, sınırsız işlem için e-CNY cüzdanı açmak isterse, kişisel kimlikleri ile bir banka gişesine gitmeleri gerekir.

Çin, nakit ödemeleri tamamen dijital yuan ile değiştirmek istiyor ve ülke, Nisan 2020’den bu yana büyük şehirlerde kapsamlı denemelerine devam ediyor. Çin’in CBDC’siÇin hükümeti tarafından akıllı telefon uygulamalarında kontrol ediliyor, izleniyor ve kaydediliyor.

Bir yıl önce, aynı konferansta, PBoC Başkanı Yi Gang, dijital yuan denemelerinin dört şehirde dört milyon işlemde insanlar tarafından 2 milyar yuan (299 milyon Dolar) harcandığını gördüğünü söyledi. Geçen yılki rakamlar, coğrafi olarak genişletilmiş denemeler ve CBDC’lerin artan popülaritesi sayesinde e-CNY’nin 12 ayda işlem hacminde %3.000‘in üzerinde bir artış olduğu anlamına geliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala