Bitcoin HaberleriHaberler

Paraguay’ın Bitcoin Madenciliğine Yönelik Olumlu Bakışı Enerji İhtiyaçlarına Zarar Verebilir Mi?

Bitcoin, yüksek elektrik tüketimi eğilimi nedeniyle genellikle ‘kirli’ bir yatırım olarak lanse edilir. Mayıs ayının başlarında, Çin’deki eski kripto para madenciliği devleri, çevresel kaygılar nedeniyle hükümet tarafından tamamen kapatılmıştı.

Bu, madencilerin genellikle ESG hedeflerine ulaşmak için yaratıcı araçlar kullanarak, firma kurmak adına daha uygun yerler arama çabasına neden oldu.

Son zamanlarda Güney Amerika ülkesi Paraguay da dahil olmak üzere, dünyanın dört bir yanında daha küçük kripto madenciliği merkezleri de filizlendi.

Son raporlar, madencilik kurumlarının faaliyetlerini ülkede kurmak için ilgi gösterdiğini ortaya çıkarıyor. Bu büyük ölçüde hükümetin misafirperver tutumu sayesinde gerçekleşiyor.

Örneğin, Sosyal Kalkınma Bakanı tarafından ülkeye davet edilen Çin’in Future Fintech’i, yakın zamanda Paraguay’da bir kripto para madenciliği çiftliği kurma planlarını açıkladı. Şirketin CEO’su Shanchun Huang, şunları söyledi:

“Uygun iş politikaları ve rekabetçi enerji fiyatları nedeniyle 2021 yılında Paraguay’da kripto para madenciliği faaliyetlerinde belirgin bir artış oldu. Paraguay’daki kripto para madenciliğinin önemli bir özelliği, Paraguay’ın bol miktarda hidroelektrik güç kaynağına sahip olması nedeniyle hidroelektrik çevre dostu temiz enerji ile çalıştırılabilmesidir.”

Ülkenin kullanılmayan hidroelektrik enerjisini kullanma davetlerinin başka şirketlere de verildiği bildiriliyor. Temmuz ayında, Bitcoin madencilik şirketi Digital Assets’in CEO’su Juanjo Benítez Rickmann, ülkedeki en az sekiz Çinli ekonomik grubun ilgisini açıklamıştı. Ayrıca, bu gruplardan birinin önümüzdeki aylarda 90 bin madencilik makinesi kurmayı hedefleyerek süreci başlattığını da sözlerine ekledi.

Paraguay şu anda küresel Bitcoin madencilik gücüne %0,29 katkıda bulunuyor ve yalnızca komşularından değil, ABD ve Rusya gibi devlerden de sert bir rekabetle karşı karşıya.

Rus hükümeti şu ana kadar ülkenin madencilik operasyonları hakkında gizlilik sergiliyordu. Ancak Amerikan eyaletleri madencileri coşkuyla davet ediyor. Kazakistan ise kripto para madenciliğinin hızla gelişmesi nedeniyle ciddi bir enerji sıkıntısı ile boğuşuyor.

Bol miktarda temiz enerji arzına sahip ülkeler pazarı ele geçirmek için atılımlar yaparken, ESG hedeflerine ulaşmak için mücadele edenler madencilere sırtlarını dönüyorlar. Diğer ülkeler arasında, İskandinav bölgesi, soğuk hava nedeniyle uzun süredir madencilik için potansiyel bir yer olarak lanse ediliyor.

Ancak İsveçli mali makamlar, Çin’in madencilik yasağını tekrarlamaya çalışıyorlar. Yenilenebilir enerjilerini daha önemli endüstrilerde kullanmak için ‘temiz’ kripto madenciliğinin diğer yüzünü vurgularken bunu düşünüyorlar.

Forex Suggest’in yeni bir raporu, Bitcoin’in karbon ayak izini dengelemek için yaklaşık 300 milyon yeni ağacın dikilmesi gerektiğini tahmin ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala