Kripto Para HaberleriHaberler

Pakistanlı Bakan, Hükümetin Kripto Para Birimlerine Karşı Olmadığını Onayladı

Pakistan’daki parlamentonun alt meclisi, 20 Ekim 2021’de kripto para birimi için düzenleyici bir çerçevenin olmadığına dikkat çekti. Parlamento İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı ise hükümetin kripto para birimlerine bir itirazı olmadığını dile getirdi.

Aynı gün, Sindh Yüksek Mahkemesi İslamabad’daki hükümeti düzenleyici bir çerçeve oluşturmaya çağırdı. Mahkeme ayrıca, kripto para birimini incelemek için finans sekreterinin başkanlık ettiği bir komite kurdu. Önümüzdeki üç ay içinde komiteden bir rapor beklediğini ifade etti.

Yakın zamana kadar, kripto düzenlemesine yönelik esnek yaklaşım, Pakistan hükümetinin Mali Eylem Görev Gücü’nün dikkatini çekmesine neden oldu. Bunun nedeni, kara para aklama ve terörizmin finansmanının kontrolsüz kalma potansiyeli olarak belirtildi.

2018 yılında Pakistan merkez bankası kripto para birimlerine yasak getirdi. ICO’lardan bitcoin, pakcoin, onecoin ve tokenlerin yasal ödeme aracı olmadığını belirtti. Sonuç olarak, yasak kapsamlıydı. Herhangi bir tüzel kişinin veya bireyin dijital para birimi satın almasına, satmasına veya takas etmesine izin vermedi.

Pakistan mahkemeleri etkili olduğunu kanıtladı

Pakistan mahkemeleri, kripto para birimlerinin benimsenmesini ileriye götürmede etkili oldu. 2018 yasağının ardından bir dilekçe dağıtıldı ve mahkemenin dikkatine sunuldu.

Pakistan Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunu (SECP), merkez bankasını (SBP), Hukuk ve Adalet Bakanlığını ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Bakanlığını potansiyel bir kripto düzenleyici çerçevesi hakkında birbirlerine danışmaya çağırarak yanıt verdi.

Lahore Yüksek Mahkemesi tarafından görülen kripto ile ilgili bir başka dava, SECP, SBP, Federal Soruşturma Kurumu ve federal hükümetin yardımını talep ederek ilgili yasal pozisyonları sunmalarını istedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala