Bitcoin HaberleriHaberler

Önde gelen bir AB mali düzenleyicisi, Bitcoin madenciliğini yasaklama çağrısı yapıyor

Avrupa Menkul Kıymetler ve Piyasalar Otoritesi (ESMA) Denetleme Kurulu başkan yardımcısı Erik Thedeen, yakın tarihli bir röportajda Avrupa Birliği genelinde düzenleyicileri iş kanıtı  (PoW) madenciliğine genel bir yasak getirmeye çağırdı.

Düzenleyici, daha enerji verimli olduğu düşünülen alternatif bir konsensüs algoritması olan Proof of Stake’e (PoS) geçmeyi önerdi:

”Çözüm, iş kanıtını yasaklamaktır. Proof of Stake, önemli ölçüde daha düşük bir enerji profiline sahiptir.”

Thedeen, Bitcoin madenciliğini Paris Anlaşması iklim hedeflerini karşılamanın önünde bir engel olarak görüyor. Bununla birlikte, kripto para birimlerinin tamamen yasaklanmasını savunmadığını açıkça belirtiyor.

“Ulusal bir sorun”

Bitcoin, çevre üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle yıllardır acımasızca eleştirildi, ancak Çin’in madenciliği yasaklaması en büyük kripto para biriminin gündeme gelmesine katkıda bulundu.

Bitcoin Madencilik Konseyi (BMC) tarafından yakın zamanda yayınlanan bir ankete göre, Bitcoin madenciliği için kullanılan yenilenebilir enerjinin payı dördüncü çeyrekte %58,5‘e yükseldi.

Thedeen, Bitcoin’in şu anda anavatanı İsveç’te yenilenebilir enerjiyi artırdığını ve böylece “ulusal bir sorun” haline geldiğini iddia ediyor:

”Madenciliğe ayrılan yenilenebilir enerji miktarı nedeniyle Bitcoin artık İsveç için ulusal bir sorun.”

Bitcoin’in güç tüketimi, son zamanlarda Çin’in U dönüşünü takiben dünyanın en iyi madencilik merkezi olarak ortaya çıkan ABD’de giderek daha tartışmalı bir konu haline geliyor.

ABD Temsilciler Meclisi Enerji Gözetim ve Soruşturma Alt Komitesi, bu Perşembe günü iş kanıtı madenciliği hakkında bir duruşma yapacak. Komite tarafından yayınlanan muhtıra, aşırı enerji tüketimine, CO2 emisyonlarına ve elektronik atıklara işaret ederek endüstrinin oldukça olumsuz bir resmini çiziyor

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu