Kripto Para HaberleriHaberler

Nijerya Pazartesi Günü Dijital Para Birimi eNaira’yı Başlatmaya Hazırlanıyor

Nijerya Devlet Başkanı Muhammadu Buhari, 25 Ekim 2021 Pazartesi günü eNaira olarak bilinen ve merakla beklenen Merkez Bankası Dijital Para Birimi’ni (CBDC) resmi olarak açıklayacak.

Nijerya Merkez Bankası (CBN), eNaira’yı ilk olarak Haziran 2021’de duyurdu. Bu, daha önce bankaların ve finans kurumlarının kripto işlemlerini kolaylaştırmasını yasaklamalarından sonraydı.

CBN, dijital para biriminin oluşturulmasına yardımcı olmak için Barbados merkezli bir fintech girişimi olan Bitt Inc ile ortaklık kurdu.

Nijerya Merkez Bankası, CBDC Lansmanını Ertelemişti

eNaira’nın lansmanı ilk olarak 1 Ekim’de Nijerya’nın bağımsızlığının 61. yıldönümü için Ekim ayı başlarında planlanmıştı. Ancak Nijerya Merkez Bankası o tarihte CBDC’sini piyasaya sürmeyi başaramadı. 

Yetkili kurum daha sonra “E-naira için Tasarım Belgesi” başlıklı bir belge yayınladı. Burada, e-naira’yı başlatma taahhüdü yeniden vurgulandı. Ancak şimdi ülke, CBDC’sini başlatmaya hazır olduğunu belirtiyor.

CBN yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“E-naira’nın piyasaya sürülmesi önemli bir olay olsa da, uzun bir yolculukta bir kilometre taşıdır. E-naira bir süreçtir, tek bir adım değil. Zamanla CBN, e-naira platformu üzerine inşa edilecek sağlam ekosistemlerin Nijeryalıların e-naira’dan tüm faydaları almasını sağlayacağına inanıyor.”

Aktarılan bilgilere göre Nijerya Merkez Bankası nihayet dijital para birimini piyasaya sürmeye hazır. Cumartesi günü, otorite  bu yönde bir  açıklama yaptı

Açıklamada, eNaira‘nın lansmanının “Nijerya Merkez Bankası’nın finansal işlemleri toplumun her katmanı için daha kolay ve sorunsuz hale getirmek adına ödeme sisteminin sınırlarını ilerletme konusundaki birkaç yıllık araştırma çalışmasının bir sonucu” olarak nitelendirdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala