Kripto Para HaberleriHaberler

Nijerya Merkez Bankası’nın eNaira’yı Piyasaya Sürmesi İçin Geri Sayım Başladı!

Nijerya, dünyanın ilk merkez bankası dijital para birimlerinden birini piyasaya sürmek için geri sayımı başlattı. Şu anda CBDC yarışına liderlik ettiğinden beri tüm gözler Çin’de.

Nijerya’nın, resmi dijital para birimi web sitesi olan www.enaira.com’un lansmanından sonra eNaira‘nın piyasaya sürülmesine sadece birkaç gün kaldı.

Web sitesi 28 Eylül’de yayınlandı. Görünüşe göre e-Naira’nın lansmanı için her şey yolunda gidiyor. Merkez bankası, yakında piyasaya sürülecek olan dijital varlığın tasarımını detaylandıran belgeleri yerel bankalara dağıtmıştı.

Ayrıca bu belgeler para birimi sunumuna dahil olan katılımcılara atanan roller hakkında da bilgi içeriyordu. Açıklamalara göre CBDC yasal bir ödeme aracı statüsüne sahip olacak, ancak faiz getirmeyecek bir varlık olacak. Hem müşteri işlemleri hem de değere dayalı işlemler sınırlandırılacak.

Beklendiği gibi, CBDC’nin popülaritesi, resmi web sitesinin lansmandan sonraki 24 saatten kısa bir sürede milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilmesiyle daha da arttı. Ancak, web sitesi bir ticari amaca hizmet ettiğinden gov.ng alan adına kayıtlı değil.

Raporlara göre, CBN’ye bir durdurma ve vazgeçme mektubu gönderildi. “Ticari Marka İhlali & Kurumsal Unvan İhlali Durdurma ve Nijerya Merkez Bankasına Vazgeçme Bildirimi” başlıklı bildirim Olakule Agbebi Esq tarafından imzalandı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu