Finans HaberleriHaberler

Merakla Beklenen FED Faiz Kararı Açıklandı!

ABD Merkez Bankası FED faiz kararı toplantısı son dakika açıklamaları milyonlarca kişi tarafından merakla bekleniyordu.

Gerek Bitcoin, gerekse altın gibi küresel piyasaları etkileyecek kararın ne yönde olacağı merak edilirken Ocak kararında kurul faizi sabitleme kararı almıştı. Diğer bir yandan bu ay faizlerde artış beklentileri nedeniyle Powell’ın açıklamaları yakından takip edildi.

Küresel pay piyasaları, Rusya-Ukrayna savaşının artırdığı belirsizliklerle karışık seyrederken, gözler Rusya-Ukrayna savaşından gelecek haberlerle birlikte ABD Merkez Bankası (FED) başta olmak üzere küresel merkez bankalarının faiz kararlarına çevrilmişti.

ABD’nin Rusya’dan petrol ve petrol ürünlerini yasaklamasıyla nisan vadeli kontratlarda Brent petrolün varil fiyatı 139,1 dolarla son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkarken, sorunun diplomasi yoluyla çözülmesi için atılan adımlarla petrol kazançlarını geri verdi.

Petroldeki gerilemede Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İran ve Venezuela’nın arza katkı sağlayacağı haberleri de etkili oldu. Hafta içinde Türkiye’nin ara buluculuğu ile Antalya’da Rusya-Ukrayna-Türkiye üçlü dışişleri bakanları toplantısında bir araya gelirken, toplantıdan somut bir sonuç alınamadı.

Beklentiler Ne Yöndeydi?

FED’in faiz artırımı dünya piyasalarını yakından ilgilendirdiği için piyasalar ABD Merkez Bankası’nın (FED) bugün açıklayacağı faiz kararına odaklanmıştı.

Tüm dünya, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bugün açıklayacağı faiz kararını merakla beklerken uzmanlar FED’in faizi 25 baz puan artıracağı yönünde tahminlerini ilettiler.

Fed Başkanı Jerome Powell, daha önce yaptığı açıklamayla faiz artışı için mart ayını işaret etmiş ve Fed’in Mart’ta yapılacak toplantısında faiz oranlarını “dikkatlice” yükseltmeye başlayacağını, ancak enflasyonun beklenen süre içerisinde düşmemesi durumunda daha agresif hamlelerde bulunmaya hazır olacağını söylemişti.

FED Faiz Kararı Belli Oldu!

Merakla beklenen FED faiz kararı Türkiye saati ile bugün 21.00‘de açıklandı.

Fed, faiz oranını beklentiler dahilinde 25 baz puan artırdı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu