HaberlerBitcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Meksika’daki Uyuşturucu Kartelleri Yasadışı Operasyonlarını Finanse Etmek İçin BTC Kullanıyor

Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri şaşırtıcı bir şekilde tehlikeli uyuşturucu kartelleri dünyasına adım attı. Kolluk kuvvetleri yetkililerine göre, kripto, Amerika‘nın çetelere karşı mücadelesinde insanlarla, silahlarla, uyuşturucularla ve seksle uğraşan devasa yasa dışı pazarları kontrol etmek için yeni bir alan açıyor. Meksika‘da yetkililer tarafından, ülkedeki önemli uyuşturucu kartellerinin birçoğunun yasadışı operasyonlarını finanse etmek için Bitcoin (BTC) kullandığı bildirildi.

Ölümcül suç kartelleri

Jalisco Yeni Nesil Karteli ve Sinaloa Karteli en tehlikeli organizasyonlardan ikisi. Insight Crime‘a göre, Batı Yarımküre’deki uyuşturucu kaçakçılığı için en etkili ve en büyük organizasyon olan Sinaloa Karteli, Meksika’nın önde gelen birkaç büyük Capo‘suna katılıyor.

İlgili ittifakın katılımcıları, kendilerini korumak için birlikte hareket eder, bağlantılarından en üst düzeyde faydalanır ve rakiplerine hükmetmek için ordunun yanı sıra federal polisten de yardım alır.

Daha önce Los Mata Zetas olarak adlandırılan Jalisco Yeni Nesil Karteli, dünya çapında azılı uyuşturucu baronları arasında kabul edilen Nemesio Oseguera Cervantes liderliğindeki merkezi Jalisco’da konumlandırılmış, Meksika’da bulunan yarı militarize bir suç örgütü sayılıyor. Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi, Meksika merkezli uyuşturucu kartellerinin e-ticaret, internet ve Bitcoin aracılığıyla yılda 25 milyar dolarlık kara para aklama gerçekleştirdiğinin bildirildiğini belirtti.

Uyuşturucu baronları incelemeyi atlatmak için BTC kullanıyor

Uluslararası Narkotik Kontrol Kurulu‘nun Cuma günü yayınladığı raporda belirtildiği gibi; Sinaloa ve Jalisco kartellerinin kara para aklama ile ilgili düzenlemeleri atlatmak için küçük BTC alımlarını çevrimiçi kullandıklarından bahsedildiği bir rapor yayınladı. Uyuşturucu karlarını ifşayı önlemek için küçük ödemelere dönüştürdükten sonra, kripto hesapları karteller tarafından çevrimiçi olarak bir dizi az miktarda BTC satın almak amacıyla kullanılır; fonların geldiği orijinal yeri gizler ve bunları dünyanın dört bir yanındaki işbirlikçiler arasında dağıtır.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Rusya Merkez Bankası, Döviz Çıkışını Önlemek İçin Kriptoları da İzliyor

Bitcoin ve insan ticareti

2019 yılının Nisan ayında, Meksikalı yetkililer, Latin Amerika merkezli bir fuhuş grubu ile kendisi arasındaki bağlantının doğrulanmasının ardından Karayipler’deki bir tatil beldesi Playa del Carmen‘in Posh bölümünde Ignacio Santoyo‘yu (insan kaçakçısı olduğu iddia edilen bir kişi) tutukladı. Yetkililer tarafından açıklandığı gibi, 2.000 kadının cinsel sömürüsü veya şantaj yaptığı iddiası nedeniyle tutuklanmadı; bunun yerine kara para aklamaya yardımcı olmak için BTC kullandığından şüphelenildiği için tutuklandı. Bu da enteresan bir tutum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu