HaberlerMetaverse Haberleri

Manchester City, Sony İşbirliğiyle İlk Metaverse Stadyum İnşaasına Başladı

İngiltere Premier Ligi Kulübü Manchester City, Sony ile ortaklaşa Metaverse‘de dünyanın ilk futbol stadyumunun inşaatına başladı.

City, hayranların nerede olurlarsa olsunlar her oyunun bir parçası olmalarına yardımcı olmak için Sony ile güçlerini birleştirdi. Üç yıllık süresinin ilk aşamalarında olan proje, sanal gerçeklik uzmanlarının bir sanal gerçeklik stadyumu geliştirmek için kulübün stadyumunun ilk dijital haritasını çıkardığını gördü. Kulübün Twitter’ının 11,6 milyon takipçisi olduğu düşünüldüğünde, bu girişimin kulübe büyük gelir getirme potansiyeli var. Kulübün Etihad olarak bilinen stadyumu, Sony’nin Hawk-Eye izleme teknolojisi ve görüntü analizi uzmanlığı tarafından mümkün kılınan sanal gerçeklik dünyasının temel bileşeni olacak.

Manchester City’nin Geleceğinde Neler Olabilir?

Manchester City’nin baş pazarlama sorumlusu Nuria Tarre, beklenen metaverse deneyimi hakkında şunları söyledi: “Bir metaverse’ye sahip olmayı hayal edebildiğimiz tüm nokta, bir oyunu yeniden oluşturabilmeniz, oyunu canlı olarak izleyebilmeniz, bir parçası olmanızdır. Aksiyon farklı açılardan farklı bir şekilde ve stadyumu istediğiniz kadar doldurabilirsiniz çünkü sınırsız, tamamen sanal.” Metaverse, en iyi şekilde, son derece gelişmiş görsel ve sanat deneyimine ve kripto tabanlı DeFi omurgasına sahip, kendi kendini yöneten topluluklarla dolu ve birlikte çalışabilir blok zinciri ağları tarafından desteklenen sanal bir dünya olarak tanımlanır.

İngiltere Premier Ligi’nin yedi kez şampiyonu olan Manchester City, hayranların metaverse’de oyuncularla tanışma ve fiziksel dünyada bulunmayan ürünleri satın alma olasılığını araştırıyor. Satın almaların kripto para birimleri kullanılarak yapılması muhtemel gözüküyor.

Yeni meta veri deposu nasıl çalışacak?

Meta veri deposuna katılım, sanal alanla etkileşim kurmak için bir sanal gerçeklik başlığı ve el kumandaları aracılığıyla sağlanır. Eskiden Facebook olarak bilinen Meta‘nın bir bölümü olan Reality Labs, metaverse’de erken bir oyuncu olmak istiyor. Microsoft, oyun devi Activision Blizzard‘ı yakın zamanda satın almasıyla, metaverse duruşunu da netleştirdi.

Mevcut metaverse geliştirme, sanal dünyada bir FIFA video oyunu görünümüne sahip bir futbol maçının oynanmasına izin veriyor. Rezzil‘in kurucularından Andy Etches‘e göre stadyumda gerçek maçları izleme hayali “çok uzak değil”. Rezzil, Premier Lig oyuncularını eğitmek için kullanılan Player 22 metaverse oyunundan sorumlu bir şirkettir.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Polygon, Hack Önleyen Beyaz Şapkalı Bir Hackera Ödül Verdi

Metaverse konsepti yakalanırsa, Premier League kulüplerinin kendi metaverse’leri aracılığıyla yayın haklarını doğrudan taraftarlara sattığını görebilir. Gartner Infotech kısa süre önce insanların %25’inin diğer şeylerin yanı sıra eğlence için 2026 yılına kadar metaverse’de bir saat geçireceğini tahmin ediyor. Premier Lig yayınları şu anda televizyon ağlarına paket olarak satılmaktadır.

Metaverse’in büyük şirketlerin veya kurumların elinde olmasından herkes heyecan duymuyor. Advocate Group tarafından yürütülen bir ankette, 1000 Amerikalı katılımcının %77’si özellikle Facebook’un sürükleyici bir sanal dünyanın geleceğindeki rolü konusunda endişeliydi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu