Kripto Para HaberleriHaberler

Maliye Bakanlığı Yetkilileri, Hindistan’ın Kripto Düzenlemesinin Şubat Ayında Geleceğini Söylüyor

Uzun süredir kripto para birimleri konusunda şüpheci olan Hindistan, kriptoyu tamamen yasaklamak veya sanal para birimlerinin ticaretini düzenlemek arasında henüz net bir karar verememişti.

Aktarılan bilgilere göre düzenleyici belirsizlik artık son bulabilir. Maliye Bakanlığı yetkilileri Business Today’e Hindistan’ın kripto düzenlemesinin Şubat 2022’deki bir sonraki bütçe tartışması sırasında açıklanabileceğini söyledi.

Hindistan’ın kripto topluluğu, hükümetin kripto para birimlerine izin verip vermeyeceğine karar vermek için zaman ayırması nedeniyle askıda tutuldu. Yasaklama tehdidi ilk olarak 2019 yılında, bakanlıklar arası bir komitenin taslak mevzuat sunması ile ortaya çıktı.

Komite, ülkede kripto para birimlerinin yasaklanmasını tavsiye etti ve ayrıca ihlaller için hapis cezası önerdi. Ülkenin merkez bankası olan Hindistan Rezerv Bankası, 2018‘de kripto para birimlerine fiili bir yasak getirdiği için insanlar gergindi.

Bununla birlikte, Yüksek Mahkeme 2020‘nin başlarında RBI genelgesini iptal ettiğinde bir umut ışığı doğdu. Ancak düzenleme eksikliği hala endişe yaratıyordu ve yasağın söylentileri devam etti.

Bu yılın başlarında, başka bir bakanlıklar arası komite kuruldu. Ancak maliye bakanı Nirmala Sitharaman zaman zaman hükümetin kriptoyu tamamen yasaklamayacağını yineledi.

Ağustos ayında Sitharaman, bir kripto yasa tasarısının hazır olduğunu ve mecliste tartışılmak üzere masaya yatırılmadan önce sendika kabinesinden bir onay beklediğini söyledi.

En son güncellemeye göre, hükümet kriptoyu varlık sınıfında bir emtia olarak sınıflandırmak istiyor. Ayrıca kripto gelirinin nasıl vergilendirilebileceğini incelemek için bir panel kuruldu. Bu gelişmeler, hükümetin sektörü bozmak yerine düzenlemeye çalıştığını ortaya çıkarıyor.

Bununla birlikte, kripto para yasasının hiçbir taslağı henüz kamuya açıklanmadı. Kabine onayının Kasım ayına kadar gelmesi halinde tasarının parlamentonun kış oturumunda görüşülmesi bekleniyordu. Ama şimdi şubat ayına ertelendi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala