Kripto Para HaberleriHaberler

Malezya’da Bir Bakan, Hükümeti Kriptoyu Yasallaştırmaya Çağırdı

Malezya İletişim ve Multimedya Bakanlığı‘nın (KKMM) kripto para birimlerinin benimsenmesini desteklediği ve bakan yardımcısının hükümeti kriptoyu yasallaştırmaya çağırdığı bildiriliyor.

Yerel haber ajansı Harian Metro‘nun bugün yayınlanan bir haberine göre, iletişim ve multimedya bakan yardımcısı Datuk Zahidi Zainul Abidin, Malezya’nın düzenleyicilerini kripto para birimlerinin ve NFT‘lerin belirli kullanım durumlarını yasallaştırmaya çağırdı.

Zahidi, kripto para birimi endüstrisi genç nesil arasında giderek daha popüler hale geldiğinden, bu tür önlemlerin gençleri önemli ölçüde destekleyeceğine dikkat çekti. Ayrıca KKMM’nin gençlerin sektöre katılımını artırmanın yollarını araştırdığını söyledi.

Bakan yardımcısı, kripto düzenleme kararının Malezya Merkez Bankası ve Malezya Menkul Kıymetler Komisyonu da dahil olmak üzere Malezya’nın mali düzenleyicilerine bağlı olduğunu belirtti.

Malezya’da Genç Girişimcilerin Önü Açılmak İsteniyor

Ancak bakanlık bu konuyu gündeme getirmeye istekli; çünkü kripto endüstrisi “geleceğin, özellikle de şimdiki gençler için iş ve finans programı” diyen Zahidi, şunları ekledi:

“Hükümetin bu konuyu yasallaştırmaya çalışabileceğini umuyoruz, böylece gençlerin kripto para birimlerine katılımını genişletebilir ve onlara enerji tüketimi açısından yardımcı olabiliriz.”

Bazı kaynaklara göre Zahidi, Malezya’daki belirli kripto para işlemlerini yasallaştırmayı değil, kripto para birimini yasal ihale olarak kabul etmeyi önerdi.


Mart ayının başlarında, Malezya Maliye Bakanı Tengku Datuk Seri Zafrul Tengku Abdul Aziz, kripto para birimleri paranın evrensel özelliklerini karşılamadığı için Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) gibi kripto para birimlerindeki ödemelerin ülkede yasa dışı olduğunu yineledi.

Tengku Datuk Seri Zafrul Tengku Abdul Aziz; “Genel olarak, dijital varlıklar iyi bir değer deposu ve bir değişim aracı değildir. Bunun nedeni, dijital varlıkların spekülatif yatırımlar nedeniyle oynak fiyat dalgalanmalarına, siber tehditler nedeniyle hırsızlık riskine ve ölçeklenebilirlik eksikliğine karşı savunmasız olmasıdır” dedi.

Bu Haber de İlginizi Çekebilir: Hintli Vergi Yetkilileri, Kripto Kârlarını Piyangoya Benzetiyor

Bakan, Bank Negara Malaysia‘nın dijital varlık endüstrisindeki artan eğilime yanıt vermek için potansiyel olarak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve blok zinciri ile ilgili gelişmeleri tanıtmak üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu