Bitcoin HaberleriHaberler

Madencilik Şirketleri Talebi Karşılamak İçin Uğraşırken Tedarik Zinciri Krizi Bitcoin’i Vuruyor

Tüm dünyadaki tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını etkileyen tedarik zinciri krizi, Bitcoin ve dijital varlıklara da sıçradı. 

Quartz tarafından hazırlanan bir rapora göre, madencilik şirketleri küresel tedarik zincirindeki tıkanıklık tarafından engelleniyor ve bu da madencilerin sevkiyatının gecikmesine neden oluyor.

Rapora göre bu sıkıntı malardencilik şirketlerini daha güncel makineler almak yerine hatalı ekipmanları tamir etmeye itiyor.

Las Vegas merkezli madencilik firması Marathon Digital Holdings’in sözcüsü Charlie Schumacher, Bitcoin’in devam eden boğa piyasası ışığında durumun ne kadar korkunç hale geldiğini söyledi. 

Schumacher, diyor ki:

”Bir madencinin çevrimiçi olmadığı her gün, kaçırılmış bir gelir fırsatıdır.”

Schumacher, şirketin yılın başlarında Çinli üretici Bitmain’den yaklaşık 130.000 makine başına 3.000 dolardan sipariş verdiğini açıkladı. Makineler, yükselen Bitcoin fiyatlarına ve tedarik zinciri sorunlarına yanıt olarak şu anda yaklaşık 10.000 dolara satılıyor.

Marathon’un CEO’su Fred Thiel, makinelerin teslimat süresinin ilkbahardan bu yana iki katından fazla arttığını ve şirketin Montana ve Teksas’taki tesislerine ortalama 30 gün sürdüğünü açıkladı:

”Küresel lojistik sorunları, geleneksel olarak deniz yoluyla nakliye yapan insanları yüksek değerli kargolarını hava yoluna kaydırmaya zorladı. ”

Marathon, makineleri Malezya’dan ABD’ye uçurmak amacıyla geçen ay kendi uçaklarını kiralamaya başladı, ancak varışta havaalanlarında gümrük işlemlerinde bir darboğazla uğraşmak zorunda kaldı. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Paylaş
Bağlantıyı kopyala